fot. PAP/EPA

Litwa: Papież pobłogosławił chorych z wileńskiego hospicjum

Papież Franciszek przejeżdżając ulicami Wilna od Kaplicy Ostrobramskiej na spotkanie z młodzieżą na Placu Katedralnym, pobłogosławił chorych z Wileńskiego Hospicjum Błogosławionego Księdza Michała Sopoćki, które prowadzi polska zakonnica Michaela Rak.

Hospicjum znajdowało się na szlaku przejazdu papamobile. Mijając je, Papież wysiadł z samochodu i podszedł do chorych wyniesionych na łóżkach przed budynek.

Franciszek pochylił się nad każdym z chorych. Spotkał się nie tylko z chorymi, ale też z ich znajdującymi się obok bliskimi.

To spontaniczne spotkanie miało wiele polskich akcentów, gdyż zespół tej placówki opieki paliatywnej i jego wolontariusze to w większości Polacy. Powiewały polskie flagi, słychać było polską mowę i wygłaszane po polsku podziękowania dla Papieża.

Wileńskie Hospicjum Błogosławionego Księdza Michała Sopoćki powstało w 2012 roku. Jest pierwszym i jedynym hospicjum na Litwie, które przyjęło już ponad 3 tys. osób. Placówka ma 14 łóżek, a gdy jest potrzeba, dostawiane są kolejne. Działa przy niej także hospicjum domowe, które czasami obsługuje nawet 60 osób.

Obecnie w hospicjum jest 14 chorych. Przed kilkoma miesiącami rozpoczęto tu budowę oddziału dziecięcego.

PAP/RIRM

drukuj