fot. wikipedia.org

Litwa: Wieczór Uwielbienia w oczekiwaniu na wizytę Ojca Świętego

W wileńskim Kościele pw. Wszystkich Świętych odbył się w piątek Wieczór Uwielbienia, czuwanie modlitewne w języku polskim i litewskim w oczekiwaniu na wizytę papieża Franciszka, zaplanowaną na sobotę i niedzielę.

„Wizyta Ojca Świętego jest ogromnym wydarzeniem, dużym przeżyciem, chcieliśmy więc przygotować nasze serca na to spotkanie” – powiedziała PAP inicjatorka wieczoru Krystyna Grelecka.

Wieczór Uwielbienia rozpoczął się od Mszy św., następnie rekolekcje poprowadził ksiądz Daniel Norkun. Podczas uroczystości wystąpił z towarzyszeniem grupy instrumentalnej chór łączony z kilku Kościołów Wilna i Wileńszczyzny.

„To było piękne przeżycie. Wizyta Papieża jest radością, ale też okazją do spotkania, do dzielenia się uśmiechem. Modlitwa w tak dużej grupie ma jakąś szczególną moc i niesie dużo radości” – powiedział jeden z uczestników spotkania.

Barokowy Kościół Wszystkich Świętych w Wilnie na czuwanie modlitewne został wybrany nieprzypadkowo. Znajduje się on w bliskiej odległości od Kaplicy Ostrobramskiej, gdzie w sobotę będzie modlił się Franciszek, i przy skwerze Rudnickim, gdzie w niedzielę Papież zatrzyma się również na modlitwę. Tu, przy tablicy pamiątkowej na terenie dawnego getta, Franciszek będzie modlił się za ofiary Holokaustu. W niedzielę przypada 75. rocznica likwidacji wileńskiego getta.

Przygotowania duchowe do wizyty Papieża rozpoczęły się również w innych Kościołach na Litwie. Od godz. 15.00 do późnych godzin wieczornych w świątyniach trwa adoracja Najświętszego Sakramentu i spowiedź.

Od piątku do niedzieli, w tym przez dwie noce, czuwanie modlitewne będzie odbywało się w Kościele pw. św. Franciszka Ksawerego przy ratuszu kowieńskim w oczekiwaniu na Mszę św. w kowieńskim parku Santakos.

PAP/RIRM

drukuj