Lednica 2000 pod hasłem: „W imię Ducha Świętego”

„W imię Ducha Świętego” to hasło 19. Spotkania Młodych Lednica 2000. W tym roku wszyscy zgromadzeni pod symboliczną Bramą-Rybą otrzymają kadzidło, które – jak podkreślają organizatorzy – jest symbolem tajemniczej obecności Ducha Świętego. 

Spotkanie odbędzie się 6 czerwca i jest trzecim z kolei, które ma przygotować katolicką, polską młodzież do obchodów przypadającej w przyszłym roku 1050. rocznicy Chrztu Polski. „W imię Ducha Świętego” jest kontynuacją haseł spotkań z poprzednich lat, które brzmiały „w imię Ojca” i „w imię Syna”.

Lednica to kreatywność, a Duch Święty to właśnie stworzyciel i kreator. Na pewno zaznaczy swoją obecność w sercach zebranych ludzi, ale będzie obecny także wizualnie w chorągwiach, ogniskach i świecach – zaznaczył duszpasterz Ruchu Lednickiego dominikanin o. Jan Góra.

Spotkanie będzie składało się z pięciu części, podzielonych na „ziemię”, „nabożeństwo nałożenia rąk”, „wodę”, „ogień” i „wiatr”. Mszę świętą odprawi przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski i metropolita poznański ks. abp Stanisław Gądecki. Zgromadzeni wysłuchają przesłania, które do młodych skieruje papież Franciszek.

O. Góra apeluje ponadto do uczestników o przywiezienie ze sobą ziemi z miejsca zamieszkania. Ma być ona rozsypana później na polach Lednickich i symbolizować „wioskę polskiej młodzieży”, czyli miejsce należące do młodych z całego kraju.

Poza ziemią, która w tym roku jest szczególnie ważna, chcemy także aby każdy z uczestników napisał na kartce swoje intencje, prośby, troski, bóle; to z czym sobie nie radzi. Podczas spotkania siostry będą przechodziły i zbierały wszystkie intencje, by później modlić się za uczestników w swoim klasztorze. Lednica to nie tylko <<tam i wtedy>>, ale to przede wszystkim Chrystus w naszych sercach – dodał o. Góra.

Spotkania Lednickie, jak podkreślają organizatorzy, mają być również „duchową rozgrzewką” przed przyszłorocznymi Światowymi Dniami Młodzieży w Krakowie.

Wodzirej Spotkań Lednickich Kazek Hojna zapowiedział, że w tym roku tańczyć będą wszyscy, a hymn 19. edycji jest prawie skończony.

Zauważyliśmy, że wodzireje i tancerze są potrzebni nie tylko pod Bramą-Rybą, ale także w ostatnich sektorach, gdzie ludzie są już zmęczeni, siedzą, leżą czy śpią nawet. W tym roku, kiedy Duch Św. ma dotrzeć wszędzie nie pozwolimy nikomu zasnąć i będziemy naprawdę wszędzie – powiedział Hojna.

Spotkania Młodych nad jeziorem Lednickim odbywają się od 1997 roku. Wydarzenie to rokrocznie gromadzi od kilkudziesięciu do ponad 150 tys. uczestników. Momentem kulminacyjnym każdego spotkania jest przejście przez Bramę-Rybę, które ma w symboliczny sposób wyrazić gest wyboru Chrystusa przez młodych ludzi.

PAP/RIRM

 

drukuj