L’ARCHE świętuje zakończenie jubileuszy

Wspólnoty L’ARCHE  oraz Wiara i Światło założone przez Jeana Vanier świętują zakończenie jubileuszy, 30 lat L’Arche w Polsce i 40 lat Wiary i Światła na świecie.

Uroczystości odbędą się 24 listopad 2012r. w Bazylika Miłosierdzia Bożego w Krakowie Łagiewnikach.  Spotkanie rozpocznie się o godz. 14.00 w Auli Jana Pawła II (przy Sanktuarium). W spotkaniu wezmą udział przedstawiciele Wspólnot L’Arche, Wiary i Światła oraz zaproszeni goście (ok 200 osób). Uroczystość uświetni Zespół Piosenki Naiwnej ze Szczecina – grupa składa się ze sprawnych i niepełnosprawnych intelektualnie solistów i muzyków wykonujących własne utwory z gatunku piosenki poetyckiej. Treścią spotkania będzie podsumowanie działań oraz podziękowanie osobom wspierającym.

Kulminacyjnym punktem będzie dziękczynna, podsumowująca jubileusz Msza Św. o godz. 16.30 w Bazylice. Celebrze przewodniczyć będzie Ks. Biskup Antoni Długosz, opiekun wspólnot z ramienia Episkopatu Polski.

W uroczystości udział weźmie kilkanaście wspólnot Wiary i Światła, wszystkie polskie Wspólnoty L’ARCHE  oraz zaproszeni goście, w tym Wspólnota Betlejem z Jaworzna, Fundacja Brata Alberta z Radwanowic, Caritas. Zaproszono także członków Komitetu Honorowego Fundacji L’ARCHE, czyli wybitnych przedstawicieli świata nauki, sztuki, mediów i duchowieństwa, a także instytucji rządowych i samorządowych.

Tego samego dnia tj. 24 listopada, także w Łagiewnikach w  godzinach dopołudniowych Fundacja L’Arche organizuje seminarium rozpoczynające proces pracy nad standardami opieki w małych domach pomocy dla osób z niepełnosprawnością intelektualną (inaczej: z upośledzeniem umysłowym).

W Polsce bardzo brakuje jasno określonych zasad opieki, które stawiają osobę w centrum działań opiekuńczych i czynią z osoby podmiot opieki, a nie jej bezwolny przedmiot – zwraca uwagę Ewa Gliwicka, dyrektor ds. Rozwoju Fundacji  L’Arche.

W tym dniu w Sali Domu Duszpasterskiego przy Sanktuarium zjedzie się duża grupa osób, m.in. pełniących odpowiedzialne funkcje w strukturach Fundacji L’Arch, przedstawiciel L’Arche z Irlandii (jako wsparcie w procesie pracy nad standardami), pani prof. Dorota Kornas-Biela z KUL, przedstawiciel domu rodzinnego dla osób z niepełnosprawnością Caritas oraz przedstawiciel Ministerstwa Pracy i  Polityki Społecznej, które jest obserwatorem naszego przedsięwzięcia.

Mamy nadzieję, że w ciągu najbliższych dwóch lat wypracujemy, z aktywnym udziałem osób z niepełnosprawnością, zasady opieki w małych domach i będziemy mogli dzielić się tym z innymi osobami i instytucjami, którym także zależy na tworzeniu godnych warunkach w życia dla osób z niepełnosprawnością – Ewa Gliwicka.

Fundacja L’ARCHE jest jedyną w Polsce organizacją, która posiada tak długie doświadczenie w tworzeniu miejsc życia o charakterze rodzinnym dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Szacuje się, że zaledwie 0,25% spośród prawie 80 tysięcy osób niepełnosprawnych ma szanse żyć poza wielkimi instytucjami. Obecnie w Polsce istnieją 4 Wspólnoty L’Arche, których celem jest stworzenie godnych warunków życia osobom z niepełnosprawnością oraz kształtowanie wobec nich właściwych postaw.

Ruch Wiara i Światło narodził się podczas wielkanocnej pielgrzymki do Lourdes w 1971 roku dzięki inicjatywie Marie Helene Mathieu i Jeana Vanier, którzy chcieli pomóc osobom z niepełnosprawnością i ich rodzinom odnaleźć należne im miejsce w Kościele i społeczeństwie. Jest to ruch ekumeniczny, skupiający osoby z niepełnosprawnością intelektualną, ich rodziny i przyjaciół. Obecnie Ruch liczy 1500 wspólnot w 80 krajach na świecie, w tym w Polsce 114 wspólnot połączonych w 4 prowincje.

Jean Vanier założyciel wspólnoty to filozof, teolog, pisarz. Otrzymał najwyższe odznaczenia z rąk francuskiego i kanadyjskiego rządu, wiele honorowych tytułów, Nagrodę Papieża Pawła VI, Nagrodę Senatu RP, kilkakrotnie nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla.

PROGRAM UROCZYSTOŚCI

* * *

 

SEMINARIUM

Standardy opieki w domach pomocy typu rodzinnego dla osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Doświadczenia polskie i irlandzkie.

 

Cel seminarium:

Upowszechnienie wiedzy i wymiana doświadczeń związanych ze świadczeniem całodobowych usług opiekuńczych w domach pomocy typu rodzinnego (dla 5-7 osób) w Polsce i w Irlandii.

 

(WIĘCEJ)

 

Program SEMINARIUM

 

 

RIRM/Fundacja L’Arche

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl