Księża biskupi odebrali świece, mające przypominać o Chrzcie Polski

Biskupi uczestniczący w rekolekcjach na Jasnej Górze otrzymali w środę świece z okazji zbliżającej się 1050. rocznicy Chrztu Polski. Mają one być symbolem wiary przyjętej w 966 r. Zapłoną we wszystkich polskich katedrach w pierwszą niedzielę Adwentu.

Świece jubileuszowe przekazał biskupom przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski ks. abp Stanisław Gądecki podczas wieczornego Apelu Jasnogórskiego. Przypomniał on, że świętowanie jubileuszu Chrztu Polski rozpoczęło się w minioną niedzielę listem pasterskim KEP.

Świętowanie tego przełomowego wydarzenia, które wprowadziło nas w świat wyrażający się przez nową kulturę, nowe instytucje, struktury i zapisy prawne; świętowanie doświadczenia wiary, które od ponad tysiąca lat przekłada się na postawy moralne, widoczne także w życiu gospodarczym, politycznym i kulturowym” – wskazał ks. abp.

Świece, które otrzymali biskupi, mają symbolizować wiarę, jedność i być znakiem, że przygotowania do świętowania 1050. rocznicy Chrztu Polski wkraczają w zasadniczą fazę. 28 listopada, w pierwszą niedzielę Adwentu, zapłoną w 44 katedrach w całym kraju.

„Płonąca świeca to symbol wiary, jaką otrzymaliśmy przed 1050 laty jako naród, a każdy z nas w godzinie swojego chrztu. Chcemy Bogu dziękować za ten płomień wiary, strzec go i odważnie nieść go w przyszłość świata i Kościoła” – powiedział ks. Szymon Stułkowski z Komisji Duszpasterstwa KEP.

W związku z przyszłoroczną rocznicą Chrztu Polski KEP zapowiada wiele wydarzeń o charakterze religijnym, kulturalnym i edukacyjnym. Centralne uroczystości odbędą się od 14 do 16 kwietnia 2016 r. w Gnieźnie i Poznaniu. Odbędą się wtedy m.in. plenarne obrady KEP.

Jasnogórskie rekolekcje biskupów rozpoczęły się w poniedziałek i zakończą w czwartek przed południem. Podczas tegorocznego spotkania zaplanowano osiem rekolekcyjnych nauk, poświęconych m.in. miłosierdziu, wygłaszanych przez teologa moralistę i rektora Wyższego Instytutu Teologii Moralnej w Rzymie redemptorystę o. prof. Andrzeja Wodkę.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl