fot. Autorstwa WYD Lisbon 2023 - https://lisboa2023.org/en/media, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=125117455

Ks. T. Koprianiuk o Światowych Dniach Młodzieży: Potrzebujemy wsparcia modlitewnego. Bądźcie z nami i uczestniczcie w Światowych Dniach Młodzieży poprzez transmisję

Młodzi na pierwszym miejscu stawiają na relację z innymi, aby zaznaczyć swoją obecność (…). Żyjemy w społeczeństwie, w którym trudno jest o relacje, więc pragnienie relacji z drugim człowiekiem wybija się na pierwszym plan. Myślę, że jest to dobre nawet, bo na końcu chodzi o to, aby być dla drugiego, aby być w relacji (…). Potrzebujemy wsparcia modlitewnego. Bądźcie z nami i uczestniczcie w Światowych Dniach Młodzieży poprzez transmisję – mówił ks. Tomasz Koprianiuk, dyrektor Krajowego Biura Organizacji Światowych Dni Młodzieży.

Rozpoczęły się Dni w Diecezjach portugalskich poprzedzające Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie, które trwają od 26 do 31 lipca bieżącego roku. Motywem przewodnim po Światowych Dniach Młodzieży w Lizbonie jest hasło „Maryja wstała i poszła z pośpiechem”.

– Wysłaliśmy 8-9 tysięcy młodych osób, którzy uczestniczą w Dniach w Diecezjach, głównie w Porto, gdzie jest ponad 100 grup, są również grupy z Polski. Młodzi są bardzo zaangażowani, widać entuzjazm oraz radość ze spotkań, które się koncentrują wokół Eucharystii, spotkań modlitewnych, ale także spotkań integracyjnych – mówił ks. Tomasz Koprianiuk.

Jednym z wydarzeń podczas Dni w Diecezjach jest Festiwal Młodych.

– Wpisaliśmy w projekt „Polska Lizbona” Festiwal Młodych. To jest wydarzenie, które dzieje się na terenie całej Lizbony, gdzie na około 60 scenach są zrobione różnego rodzaju koncerty, widowiska taneczne, spektakle, rozgrywki sportowe, pokazy filmowe, konferencje i spotkania ewangelizacyjne. Jednym z takich miejsc jest scena na stadionie 1 Maja w Lizbonie, który będzie otwarty na młodzież z całego świata, przede wszystkim na młodzież z Polski. Będziemy mieli propozycję duchową: już w poniedziałek koncerty: Tau, Arkadio, FPS, Cukier; we wtorek koncert „Z Kaszub do Lizbony”, koncert historyczny wskazujący na osobę św. Jana Pawła II; w środę koncert z modlitwą o pokój; w czwartek koncert „Biblia Polska Nasza Królowa”, natomiast w piątek koncert uwielbienia „Każdy wschód Słońca Ciebie zapowiada”. Obok tych wydarzeń odbędą również spotkania z ciekawymi ludźmi: Rafał Porzeziński, Magda Bereda, ks. kard. Grzegorz Ryś, oraz ks. Sebastian Picur, ks. Piotr Jarosiewicz, ks. Rafał Główczyński, Tau – wymieniał dyrektor Krajowego Biura Organizacji Światowych Dni Młodzieży.

Ks. Tomasz Koprianiuk podkreślił, że tych wydarzeń na „Polskiej Lizbonie” będzie bardzo dużo i zaprasza wszystkich do brania w nich udziału.

– Mamy świadomość, że nie każdy będzie miał możliwość, aby dotrzeć na wszystkie wydarzenia, dlatego mamy również zaplanowaną transmisję. Wiemy, że także TV Trwam i Radio Maryja będą transmisje prowadzić, za co jesteśmy bardzo wdzięczni – mówił gość audycji.

Dyrektor Krajowego Biura Organizacji Światowych Dni Młodzieży wspomniał również o wolontariuszach.

– Mamy wolontariuszy z Polski. Jest to pokaźna liczba około 600 osób, które są już bardzo zaangażowane w pomoc w przygotowaniach do Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie – mówił.

Kapłan zauważył także, że entuzjazm i świadectwo wiary jest zawsze bliskie Światowym Dniom Młodzieży i jest zawsze elementem wspólnym, jednak to pokolenie jest już inne niż w roku 2000, czy potem w kolejnych latach, kiedy byliśmy z Janem Pawłem II czy Benedyktem XVI.

– Młodzi w większym stopniu angażują się, by być ze sobą. Na pierwszym miejscu stawiają na relację z innymi, aby zaznaczyć swoją obecność. Widać na pierwszy rzut oka, że młodzież ma inne spojrzenie. Nawet kiedy pytamy młodych, czego się spodziewają po tych Światowych Dniach Młodzieży, to zazwyczaj na pierwszym miejscu jest poznanie nowych ludzi, doświadczenie wspólnoty, wspólny śpiew, taniec i modlitwa. Natomiast w ich odpowiedzi nie ma, że chcą poznać bliżej Boga, zbliżyć się do Niego, nawrócić się czy przeżyć rekolekcje. To jest efekt mediów społecznościowych, które nas od siebie oddzielają. Żyjemy w społeczeństwie, w którym trudno jest o relacje, więc pragnienie relacji z drugim człowiekiem wybija się na pierwszym plan. Myślę, że jest to dobre nawet, bo na końcu chodzi o to, aby być dla drugiego, aby być w relacji – akcentował Dyrektor Krajowego Biura Organizacji Światowych Dni Młodzieży.

Gość audycji podkreślił również, że między uczestnikami Światowych Dni Młodzieży jest wymiar bardzo społeczny i solidarnościowy, gdzie jest duża pomoc.

– Potrzebujemy wsparcia modlitewnego. Bądźcie z nami i uczestniczcie w Światowych Dniach Młodzieży poprzez transmisję – zachęcał ks. Tomasz Koprianiuk.

Całość rozmowy z ks. Tomaszem Koprianiukiem można odsłuchać [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl