fot. Diecezja Siedlecka

Ks. prałat Piotr Sawczuk przyjął sakrę biskupią

Uroczystości odbyły się w Katedrze Niepokalanego Poczęcia NMP w Siedlcach. Mszy św. przewodniczył ks. bp Zbigniew Kiernikowski – biskup siedlecki, który także udzielił sakry biskupiej ks. prałatowi Piotrowi Sawczukowi.

Współkonsekratorami byli: ks. abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce oraz ks. bp Henryk Tomasik, biskup radomski. Ojciec Święty Benedykt XVI mianował ks. prał. biskupem pomocniczym diecezji siedleckiej 19 stycznia, przydzielając mu stolicę tytularną Ottana.

Bulle nominacyjną Benedykta XVI odczytał ks. abp Celestino Miliore.

– Biskup siedlecki dla odpowiedniejszego wypełnienia pasterskich zadań w swojej owczarni, poprosił o biskupa pomocniczego. My jego prośbę chętnie spełniamy, i do podjęcia tej ważnej posługi uznajemy zdatnym Ciebie umiłowany synu, który wyróżniasz się duszpasterską gorliwością, miłością, roztropnością, biegłością w prawie kościelnym i w nauce. Po zasięgnięciu więc Rady Kongregacji ds. Biskupów, na mocy naszej apostolskiej władzy, ogłaszamy Cię biskupem tytularnym Ottany i jako biskupa pomocniczego przydzielamy diecezji siedleckiej – odczytał nominację ks. abp Celestino Miliore.

Ks. bp Piotr Sawczuk jako biskupie zawołanie obrał sobie słowa psalmu 115 „Twemu imieniu daj chwałę”. Podczas homilii ks. bp Zbigniew Kiernikowski zwrócił uwagę, że zawołanie to jest Bożą ekonomią, w której kapłan jest jego sługą.

Księże biskupie, spadnie na Ciebie zadanie i przywilej spełniania tego, co wyraża obrane przez Ciebie motto. Spełnienia tego przez Ciebie – a może – pozwalania na to ,aby to się spełniało na Tobie, i było dziełem Boga. Nie ma mowy w tym, że my damy imieniu Bożemu chwałę, tylko Ty Boże – daj Twemu imieniu chwałę w nas, przez naszą posługę. To jest Boża ekonomia w której protagonistą jest Bóg,  a my jesteśmy sługami. To jest łatwe do powiedzenia, a trudne do realizacji. Imieniu Twemu daj chwałę we mnie, w mojej posłudze – powiedział ks. bp Zbigniew Kiernikowski.

Transmisję uroczystości przeprowadziło Radio Maryja.

RIRM

drukuj