By To zdjęcie wykonał użytkownik Wikipedii i Wikimedia Commons Jarosław Kruk (Jrkruk).Jeśli chcesz wykorzystać to zdjęcie, proszę o jego podpisanie w następujący sposób:autor: Jarosław Roland Kruk / Wikipedia, licencja: CC-BY-SA-3.0W przypadku zamieszczenia zdjęcia na stronie internetowej, poproszę o przesłanie informacji mailowej z adresem tej strony. W przypadku zamieszczenia zdjęcia w publikacji drukowanej, poproszę o przesłanie egzemplarza na mój adres, który podam mailowo.Kontakt ze mną: jaroslaw.kruko2.plZapraszam do obejrzenia mojej galerii zdjęć.plen+/−plen+/− - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=26613394

Ks. bp Florczyk: Od języka socjologii do języka Kościoła

W dyskusji o młodzieży w Kościele należy przejść od języka socjologii, który używa pojęcia „grupa”, do języka Kościoła, gdzie mówimy o wspólnocie. To jest zasadnicza różnica – powiedział ojciec synodalny ks. bp Marian Florczyk. Nawiązał w ten sposób do słów papieża Franciszka wypowiedzianych podczas trwania Synodu, że wiara to nie fakt socjologiczny, ale relacja z Jezusem.

Papież, w homilii wygłoszonej w Domu św. Marty 5 października, przestrzegał, by nie redukować Ewangelii do faktów społecznych, socjologicznych, bo to sprawia, że nie żyjemy w osobistej relacji z Jezusem. Ks. bp Marian Florczyk, który jest jednym z ojców synodalnych trwającego synodu biskupów o młodzieży, nawiązując do tych słów, odniósł się do słownictwa używanego podczas pracy nad dokumentem roboczym „Instrumentum Laboris”, który zawiera m.in. wyniki badań socjologicznych. Biskup zwrócił uwagę na to, by rozmawiając o młodzieży w Kościele, używać również języka teologicznego. W tym kontekście podkreślił słowo „wspólnota”.

„W języku socjologicznym używamy słowa>>„grupa<< i to jest w tamtym kontekście poprawne. Jednak trzeba zaznaczyć, że jedna grupa może być przeciwna innej grupie, ponieważ ma inne interesy i cele. Tak więc młodzież opisywana jako >>grupa<< może być łatwo przeciwstawiana innej grupie. Stąd ważne jest słownictwo używane w dokumencie Kościoła. W języku teologicznym używamy słowa >>wspólnota<<, co oddaje wiernie greckie słowo biblijne >>eklezja<<” – wyjaśnił ks. bp Florczyk, który wskazał także na różnice między wspólnotą a grupą.

Jak powiedział, wspólnota to relacje personalne, oparte na wartościach. Grupa może być zaś związkiem osób, niekoniecznie opartym na wartościach.

Podkreślając znaczenie słowa „wspólnota”, ks. bp Florczyk wskazał też na potrzebę wpatrywania się w osobę Chrystusa, po to, by w oparciu o Niego budować relacje między sobą.

„Nie ma lepszego budowniczego, nie ma lepszego architekta w budowaniu wspólnoty, jak Jezus Chrystus. On daje fundamenty i On sam jest tym tworzywem, który spaja wspólnotę” – powiedział ojciec synodalny.

Ks. bp Marian Florczyk ma 64 lata, jest doktorem nauk społecznych, biskupem pomocniczym diecezji kieleckiej i delegatem Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Sportowców. Ks. bp Florczyk został mianowany Ojcem Synodalnym XV Zwyczajnego Zgromadzenia Synodu Biskupów przez papieża Franciszka.

KEP/RIRM

drukuj