Ks. abp Stanisław Gądecki: człowiek jest stworzony do pokoju

Nie tylko wspomnienie II wojny światowej, ale i współczesne konflikty każą nam upominać się o pokój, bo człowiek jest stworzony do pokoju – powiedział dziś w Poznaniu ks. abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, podczas Mszy św. odprawianej w rocznicę wybuchu II wojny światowej.

Metropolita poznański zaznaczył w homilii wygłoszonej w sanktuarium św. Józefa, że polityczne skutki wojny „trwały aż do 1989 roku”, a do dziś, jako społeczeństwo, zmagamy się z objawami „zbrodniczej mentalności naszych okupantów”. W tym kontekście wymienił tzw. aborcję i eutanazję.

Ks. abp Stanisław Gądecki dodał też, że także nasze czasy „nie są wolne od terroryzmu, krwawych konfliktów i wojen”.

Wyliczając skutki rozpoczętej 1 września 1939 r. wojny, przewodniczący KEP wskazał, że nigdy przedtem nie było tak wielu ofiar śmiertelnych wśród ludności cywilnej, zwłaszcza wśród kobiet i dzieci.

„Jeszcze poważniejszym skutkiem tej wojny była banalizacja śmierci, nienawiści i przemocy, która przyzwyczaiła ludzi do nieznanych przedtem rozmiarów pogardy dla człowieka i pogwałcenia jego praw” – zaznaczył metropolita poznański.

Ks. Arcybiskup przypomniał również, że to Polska pierwsza doświadczyła tragedii i skutków II wojny światowej.

„Dwaj najeźdźcy dokonując czwartego rozbioru Rzeczypospolitej nie tylko odebrali nam wolność, oni zaczęli też burzyć utrwalony porządek życia, dawać pierwszeństwo sile przed prawem, moralnemu bezładowi przed porządkiem chrześcijańskich zasad. Rozpoczęli narzucanie bezbożnej ideologii narodowego socjalizmu i socjalizmu międzynarodowego (…). Oba te totalitarne systemy, które odrzuciły Boga, w konsekwencji w tak przerażający sposób zwróciły się przeciwko człowiekowi” – powiedział metropolita poznański podkreślając, że symbolami tego stały się Katyń i Auschwitz.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski mówił też, że koniec II wojny światowej „nie rozpalił wcale nad Polską jutrzenki wolności”, bo nasz kraj został włączony do bloku państw podporządkowanych Związkowi Radzieckiemu. Ks. Arcybiskup ocenił, że II wojna światowa dla Polski „z pewnością” nie skończyła się w 1945 roku.

„Polityczne skutki tej wojny trwały aż do 1989 roku, kiedy to odzyskaliśmy naszą suwerenność. Niestety, wraz z nią nie ustały następstwa upadku moralnego, spowodowanego przez tamten okres, bo doznane zło głęboko wciąga ofiarę w swoją orbitę. Nasi wrześniowi agresorzy np. należeli do światowej czołówki aborcyjnej i eutanazyjnej XX-tego stulecia. Walcząc z nimi, nie uniknęliśmy zainfekowania się tymi objawami zbrodniczej mentalności naszych okupantów i w sensie moralnym ta wojna się jeszcze nie skończyła” – podkreślił ks. abp Stanisław Gądecki.

Główne uroczystości rocznicowe w stolicy Wielkopolski zorganizowano przed pomnikiem Armii Poznań. W holu Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego (WUW) zostanie otwarta wystawa „Europa w rodzinie. Ziemiaństwo polskie w XX w.”. Ekspozycję przygotowano wspólnie z poznańskim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl