fot. TV Trwam News

Ks. abp S. L. Głódź: 11 listopada to dzień radości i uświadamiania dziedzictwa przeszłości

Taki dzień jak dziś, to dzień radości i uświadamiania dziedzictwa przeszłości – powiedział w poniedziałek w homilii podczas Mszy z okazji Święta Niepodległości w Bazylice Mariackiej w Gdańsku metropolita gdański ks. abp Sławoj Leszek Głódź.

Ks. abp Sławoj Leszek Głódź podkreślił, że we wspieranie Ojczyzny i głoszenie patriotycznych wartości zawsze zaangażowany był w Polsce Kościół Rzymskokatolicki.

„Kościół i patrioci polskiej ojczyzny. Świadomi, że utrwalanie i umacnianie – tu i teraz – niepodległości jest wielkim zadaniem, powinnością, powiedzieć można: wezwaniem naszego czasu. Odpowiedzią na zagrożenia, które naszej Ojczyźnie niesie napływający często z Zachodu prąd negujący nasze wielowiekowe dziedzictwo kulturowe, negujący świętość ludzkiego życia, instytucję rodziny opartą na związku mężczyzny i kobiety. Inicjujący wszelkiego rodzaju ataki na Kościół i duchowieństwo” – zaznaczył metropolita gdański.

Duchowny podkreślił, że 11 listopada to „dzień radości i uświadamiania dziedzictwa przeszłości”.

„Przywoływanie wydarzeń i czynów, bo to jest potrzebne, konieczne i niezbędne, aby nie przerwać więzów, które nas łączą z przeszłością. I nie zapomnieć skąd przychodzimy i komu powinniśmy być wdzięczni i jakie wiano niesiemy” – mówił.

„Ojczyzna i patriotyzm. Dwa pojęcia obecne w obchodach dzisiejszego, świątecznego dnia. Wiele o nich powiedziano. Znakiem miłości ojczyzny jest patriotyzm, a więc szczere, bezinteresowne, otwarte umiłowanie polskiej drogi przez historię narodowej tradycji, kultury, języka. Tego wszystkiego, w czym Polska trwa. Tego, o czym za Wyspiańskim powiedzieć można: +A to Polska właśnie+” – stwierdził.

Ks. abp Sławoj Leszek Głódź przypomniał, że w przyszłym roku przypadać będzie 100. rocznica zwycięskiej wojny polsko-bolszewickiej.

„Tamta wojna w obronie niepodległości zjednoczyła pod sztandarem białego orła polski naród, jeszcze do niedawna porozrywany zaborczymi granicami. I w obliczu zagrożenia i wspólnego wroga zapomniano o podziałach społecznych, odłożono na bok ideowe spory i polityczne utarczki” – powiedział duchowny.

Ks. abp Sławoj Leszek Głódź zwrócił się także do posłów i senatorów, którzy 12 listopada wezmą udział w inauguracji parlamentu nowej kadencji.

„Dedykuję im słowa przyrzeczenia złożone 10 lutego 1919 roku w Archikatedrze Warszawskiej, podczas Mszy św. z okazji pierwszego posiedzenia Sejmu Polski Niepodległej, przez ks. abp. Józefa Teodorowicza, arcybiskupa metropolitę lwowskiego obrządku ormiańskiego, wybitnego kapłana i polskiego patriotę. A słowa te brzmią: +My nie chcemy już odtąd szukać naszych własnych korzyści, a chcemy i pragniemy szukać jedynie tylko dobra naszej ukochanej i drogiej Ojczyzny. Nie chcemy w niej królować, ale chcemy jak dzieci najlepsze tobie, ojczyzno droga służyć, twojego tylko głosu, twojego wołania chcemy słuchać. Nic nas od miłości Bożej nie oderwie+” – mówił metropolita gdański.

PAP

drukuj