Ks. abp S. Gądecki: Nie byłoby Polski niepodległej bez działalności Kościoła

Nie byłoby Polski niepodległej bez działalności Kościoła, który był jedyną instytucją o nieprzerwanej ciągłości – mówił dzisiaj na Jasnej Górze przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski ks. abp Stanisław Gądecki.

Kościelne obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości to jeden z tematów obrad Rady Stałej KEP, której członkowie tradycyjnie spotkali się w częstochowskim sanktuarium w przeddzień obchodzonego 3 maja święta Matki Bożej Królowej Polski. W tym dniu ks. abp Stanisław Gądecki będzie przewodniczył uroczystej Mszy św. na jasnogórskim Szczycie, podczas której wygłosi też homilię.

Przewodniczący KEP powiedział dzisiaj, że Kościół – podobnie jak instytucje państwowe – przygotowuje wydarzenia związane z jubileuszem 100-lecia niepodległości. Największe z nich odbędą się – po niedawnych uroczystościach ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie – na Jasnej Górze, a także w Krakowie i Warszawie. Plan tych uroczystości to jeden z tematów dzisiejszych obrad Rady Stałej KEP.

Ks. abp Stanisław Gądecki podkreślił wkład Kościoła w dzieło odzyskania niepodległości.

„Gdy państwo, struktury państwa polskiego nie istniały, Kościół w dalszym ciągu istniał i rozciągał swoje wpływy ponad granicami wszystkich trzech zaborów” – mówił metropolita poznański, wskazując na kluczową rolę Kościoła w dążeniu do niepodległej Polski.

„Ta rola Kościoła, która uczyła drogi do świętości, była najważniejszą, która pracowała dla wolności wewnętrznej Polaków. To, co Kościół zrobił w sensie rozwoju nauki, kultury (…), dążenia i pragnienia rozwijania przedsiębiorczości w czasach zaborów, to wszystko nie równa się pracy na rzecz uświęcania Polaków – dzięki niej można było po odzyskaniu niepodległości wydobyć takich ludzi, którzy nie oglądając się na interes własny, byli gotowi budować rzetelnie Ojczyznę” – powiedział ks. Arcybiskup.

Kościelne obchody 100-lecia niepodległości Polski rozpoczęły się 2829 kwietnia w Gnieźnie uroczystościami ku czci św. Wojciecha. Kolejnym punktem będzie czwartkowy odpust Matki Bożej Królowej Polski na Jasnej Górze. Poprzedziło go dzisiaj otwarcie przez ks. abp. Stanisława Gądeckiego wystawy w jasnogórskim Arsenale pt. „Tu zawsze byliśmy wolni. Jasnej Góry droga do Niepodległości 1882-1918”.

Kolejnymi wydarzeniami jubileuszowymi będą uroczystości ku czci św. Stanisława Biskupa i procesja z Wawelu na Skałkę (13 maja), XI Święto Dziękczynienia w Świątyni Bożej Opatrzności w Warszawie (3 czerwca) oraz Uroczystości Narodowego Święta Niepodległości (ogólnopolskie w Warszawie i lokalne w diecezjach) – 11 listopada.

Podczas dzisiejszego posiedzenia Rady Stałej KEP na Jasnej Górze księża biskupi rozmawiają także m.in. o stanie organizacji kościelnych struktur ochrony danych osobowych w kontekście promulgowanego 30 kwietnia Dekretu ogólnego w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych w Kościele katolickim. Ks. abp Stanisław Gądecki wskazał na potrzebę przygotowania księży do praktycznego stosowania przepisów w tym zakresie.

„Pozostaje przed nami jakiś długi cykl przygotowania duchowieństwa do poważnego podejścia do tych regulacji prawnych, dlatego że bardzo drobne zaniedbanie może doprowadzić do bardzo poważnych konsekwencji” – ocenił przewodniczący KEP, zaznaczając, że Kościół zawsze poważnie traktował sprawy związane z ochroną danych osobowych.

„W jakimś znaczeniu ta ochrona zawsze była; może nie w takim sensie w jakim teraz zostało to przedstawione w nowych regulacjach prawnych, ale zasadniczo, gdyby Kościół nie chronił tych danych, to nie mielibyśmy dzisiaj ksiąg metrykalnych z XVI-XVII wieku aż do naszych czasów” – wyjaśnił hierarcha.

Dotąd zasady dotyczące ochrony danych osobowych w Kościele katolickim zawarte były w wielu dokumentach Kościoła powszechnego i partykularnego. Od 30 kwietnia kwestię tę reguluje jednolity dokument – Dekret ogólny KEP w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych w Kościele katolickim. Ma on na celu uaktualnienie, ujednolicenie, uszczegółowienie i dostosowanie dotychczas istniejących w Kościele zasad ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem ich danych osobowych do rozporządzenia Unii Europejskiej, które będzie stosowane od dnia 25 maja br.

W programie dzisiejszych obrad Rady jest także relacja z kwietniowych obrad Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu RP i Konferencji Episkopatu Polski. Ich tematem były m.in. polityka prorodzinna, obchody 100-lecia odzyskania niepodległości, reforma edukacji, ochrona danych osobowych oraz ochrona seniorów przed oszustami.

Podczas spotkania na Jasnej Górze Rada Stała wybierze zagadnienia, które będą dyskutowane na 379 Zebraniu Plenarnym KEP 7-9 czerwca w Siedlcach i Janowie Podlaskim. Biskupi wezmą tam udział w uroczystościach związanych z 200-leciem utworzenia diecezji siedleckiej i 100-leciem jej odrodzenia.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl