fot. Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Ks. abp Marek Jędraszewski świętował 50-lecie posługi kapłańskiej

Ksiądz arcybiskup Marek Jędraszewski, metropolita krakowski, świętował w sobotę jubileusz 50-lecia kapłaństwa. Uroczystości odbyły się w Katedrze na Wawelu.

Ks. abp Marek Jędraszewski przyjął święcenia kapłańskie 24 maja 1973 roku z rąk ks. abp. Antoniego Baraniaka. Za dar posługi dziękował dziś Bogu w Katedrze na Wawelu.

W trakcie jubileuszu 50-lecia kapłaństwa metropolicie krakowskiemu towarzyszyli bliscy, księża biskupi i wierni. Modlili się w jego intencji. List gratulacyjny przesłał Ojciec Święty Franciszek.

– Otaczam jubilata modlitwą i życzę mu wiele dobra, udzielając błogosławieństwa jemu samemu, jego bliskim oraz całej owczarni – wskazał papież Franciszek w liście gratulacyjnym.

Kapłańską posługę ks. abp. Marka Jędraszewskiego przypomniał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, ks. abp Stanisław Gądecki. Mówił o pracy naukowej metropolity krakowskiego, a także o kolejnych zadaniach podejmowanych najpierw w Poznaniu, później w Łodzi, gdzie w roku 2012 został arcybiskupem, a także teraz w Krakowie, gdzie prowadzi wiernych od 2016 roku.

Ks. abp Stanisław Gądecki przypomniał, że kapłaństwo jest tajemnicą, ale i darem.

– Darem, który nieskończenie przerasta człowieka. Każdy z nas, kapłanów, doświadcza tego bardzo wyraźnie w całym swoim życiu – oznajmił ks. abp Stanisław Gądecki.

Homilię w katedrze wawelskiej wygłosił ks. Jan Stanisławski, który towarzyszył ks. abp. Markowi Jędraszewskiemu w seminarium jako ojciec duchowny. Podkreślał, że droga kapłańska – obok powołania – składa się dalej z namaszczenia, posłania i trwania. Mówił, że w tej drodze ks. abp Marek Jędraszewski mógł czerpać z potężnego świadectwa m.in. ks. abp. Antoniego Baraniaka, męczennika komunistycznego reżimu.

– Gdy leżał przed śmiercią w klinice i musiała być przeprowadzona jeszcze raz diagnoza klatki piersiowej, lekarz osłuchujący go zauważył na plecach blizny. Powiada: „A to co?”. Ks. abp męczennik odpowiedział: „To takie pamiątki po minionych czasach” – zaakcentował ks. Jan Stanisławski.

 Ks. Jan Stanisławski tłumaczył, że chrześcijaństwo chce objąć wszystkie dziedziny życia, by budować – jak mówił Jezus – życie w obfitości. Stąd rola, jaką pełnili kapłani w życiu narodu polskiego – kształtowali sumienie.

– Przepowiadając Ewangelię, ucząc Dekalogu. Tutaj pierwszym patronem jest św. Stanisław, którego Ojciec Święty Jan Paweł II nazwał patronem ładu moralnego – mówił ks. Jan Stanisławski.

Ks. abp Marek Jędraszewski dziękował wszystkim, którzy mieli wpływ na jego życie, towarzyszyli mu świadectwem, radą, wskazując na Pana.

Metropolita krakowski powtórzył swoje zawołanie biskupie: „Znać Chrystusa”. 

– Tego poznania nie należy pojmować tylko czysto intelektualnie, ale o wiele głębiej w duchu powiedzenia św. Franciszka Salezego: „Serce przemawia do serca” – podsumował ks. abp Marek Jędraszewski.

Bóg przemawia poprzez miłość. Na zakończenie Eucharystii metropolita krakowski udzielił wiernym błogosławieństwa.

Poniżej prezentujemy pełną treść listu Ojca Świętego skierowanego do ks. abp. Marka Jędraszewskiego.

Czcigodnemu Bratu
Markowi Jędraszewskiemu, Arcybiskupowi Metropolicie Krakowskiemu, obchodzącemu złoty jubileusz święceń kapłańskich, składam gratulacje, pomny na jego zatroskanie o duchowe dobro wiernych ze wspólnot poznańskiej, łódzkiej, a zwłaszcza krakowskiej oraz na zaangażowanie w prace Rady Konferencji Episkopatów Europy, Konferencji Episkopatu Polski, a nadto i Kurii Rzymskiej, które przyniosły niemało pożytku Kościołowi Powszechnemu. Przyzywając wstawiennictwa Najświętszej Maryi Panny, świętych Marka Ewangelisty, Stanisława, biskupa i męczennika, oraz Jana Pawła II, papieża, otaczam jubilata modlitwą i życzę mu wiele dobra. Udzielając błogosławieństwa jemu samemu, jego bliskim oraz całej owczarni, bardzo proszę o modlitwę, abym owocnie pełnił mój urząd.
Franciszek
Dano w Rzymie, na Lateranie, dnia 26 kwietnia 2023 roku.

Podziękowania metropolity krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego w dniu złotego jubileuszu święceń kapłańskich


Pobierz

TV Trwam News/diecezja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl