fot. facebook.com/Redemptorysci

Ks. abp Joseph Tobin CSsR mianowany kardynałem

Były Przełożony Generalny Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela o. abp Joseph Tobin CSsR, obecnie ordynariusz archidiecezji Indianapolis w USA, został mianowany kardynałem przez Ojca Świętego Franciszka.

Kreacja kardynalska nastąpi w Rzymie na konsystorzu 19 listopada 2016 r.

Ksiądz Kardynał nominat urodził się 3 maja 1952 r. w Detroit jako najstarsze z trzynaściorga dzieci Josepha W. Tobina i Marie Terese Kerwin. Pierwsze śluby zakonne złożył 5 sierpnia 1973 r., a śluby wieczyste trzy lata później. Na kapłana został wyświęcony 1 czerwca 1978 r. Ukończył WSD Redemptorystów w Esopus, NY z tytułem magistra teologii.

Pracował jako duszpasterz w Detroit, służąc wspólnocie hiszpańskojęzyczej, w duszpasterstwie młodzieży oraz w ruchu Cursillos de Cristiandad. W tej archidiecezji by także wikariuszem biskupim, należał do rady kapłańskiej oraz pracował w sądzie kościelnym. Był proboszczem parafii Najświętszego Odkupiciela w Detroit oraz św. Alfonsa w Chicago.

W Zgromadzeniu Redemptorystów, w Prowincji Denver, obejmującej zachodnią część USA, był radnym prowincjalnym. W 1991 r. został wybrany Radnym Generalnym Zgromadzenia i przeniósł się do Rzymu. Po sześciu latach, w 1997 r., na Kapitule Generalnej został wybrany Przełożonym Generalny i pełnił ten urząd przez dwie kadencje do 2009 r.

2 sierpnia 2010 r. został mianowany przez Ojca Świętego Benedykta XVI arcybiskupem sekretarzem Kongregacji ds. Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego i 9 października tego samego roku wyświęcony został na biskupa. Dwa lata później powołany został na ordynariusza archidiecezji Indianapolis w USA.

Ks. abp Joseph Tobin CSsR, oprócz ojczystego języka angielskiego, używa płynnie hiszpańskiego, włoskiego francuskiego i portugalskiego, czyta zaś jeszcze w kilku innych. Wielokrotnie odwiedzał Polskę. Był członkiem Synodu Biskupów w 1998, 1999, 2001, 2005 i 2008 r.

Będzie szóstym w historii kardynałem redemptorystą, ostatni, kard. Julio Terrazas Sandoval CSsR z Boliwii, zmarł w 2015 r. Poprzedni to: Victor-Auguste-IsidoreDechamps, Wilhelmus Marinus van Rossum Clemente Maurer i Varkey Vithayathil.

RIRM

drukuj