Ks. abp Jędraszewski: Zmartwychwstanie Chrystusa jest zwycięstwem miłości nad złem

Zmartwychwstanie Chrystusa jest zwycięstwem miłości nad złem – mówił w niedzielę wielkanocną metropolita krakowski ks. abp Marek Jędraszewski podczas Mszy św. w Katedrze na Wawelu.

„Dzisiaj cały Kościół, na całym świecie, gromadzi się na liturgii Zmartwychwstania Pańskiego właśnie po to, by słuchać ewangelii o Zmartwychwstałym. Właśnie po to, by wychodząc z tej liturgii głosić dwa słowa: +Chrystus zmartwychwstał+ i by spotykać się z odpowiedzią braci i sióstr: +Prawdziwie zmartwychwstał+” – mówił metropolita krakowski.

Jak podkreślił, odnosi się to także do nas.

„Dzisiaj, i w te święta, i w tę oktawę, i przez całe nasze dalsze chrześcijańskie życie. Życie – na mocy chrztu św. wszczepione w śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa – musi być jednym wielkim zasługiwaniem na Boże błogosławieństwo. Na to, abyśmy mogli w każdym momencie naszego życia patrzeć na siebie, na innych, na świat nie na sposób ludzki, ale na sposób Boży, w świetle tego, który umarł i zmartwychwstał dla nas i dla naszego zbawienia” – podkreślił.

Metropolita krakowski odwołał się w homilii do historii św. Piotra, który nie od razu uwierzył w powstanie Jezusa z grobu, dziwił się temu, co się stało. Ale kiedy zobaczył zmartwychwstałego Chrystusa, zrozumiał, że „przyszedł moment, aby ostatecznie obeschły jego gorzkie łzy z owej ciemnej nocy zdrady, wyparcia się Chrystusa i wszelkich jego związków z mistrzem”.

„Bo jeżeli zmartwychwstały Pan powstał, to rzeczywiście zwyciężył śmierć i zwyciężył grzechy człowiecze, także jego grzech, Piotra – grzech zdrady” – mówił ks. abp Jędraszewski. Dodał, że Chrystus, ukazując się Piotrowi jako pierwszemu z apostołów pokazał, że go kocha.

„Zmartwychwstanie Chrystusa jest zwycięstwem miłości nad złem” – podkreślił metropolita krakowski.

Ksiądz arcybiskup mówił w homilii, że Piotr początkowo „myślał na sposób ludzki, a miał patrzeć na swego mistrza i jego posłannictwo w świecie na sposób Boży, jako na tego, który jest Mesjaszem, synem Boga żywego”. Dodał, że od momentu spotkania z Chrystusem, Piotr zaczął myśleć „już na sposób Boży” i głosił prawdę o zmartwychwstałym Jezusie wszędzie, gdzie Bóg go posłał.

„Głosił ją także u stóp Kapitolu, w centrum ówczesnego pogańskiego świata” – mówił ks. abp Jędraszewski.

„Zasługiwał tym samym, żeby stolica Cesarstwa – miasto, które stanowiło centrum ówczesnego życia politycznego, ale także pogańskiego kultu – aby to miasto stawało się Jego, a przez to stawało się Chrystusowe” – powiedział metropolita i przywołał opis ostatnich chwil życia Piotra z „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza i moment, w którym Piotr błogosławi Rzym i świat.

„I to błogosławieństwo ciągle jest kreślone nad miastem i światem przez kolejnych następców Piotra – opoki, tego, na którego świadectwie i wierze Chrystus zechciał zbudować swój Kościół, obiecując jednocześnie: +bramy piekielne go nie przemogą+” – powiedział ks. abp Jędraszewski.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl