Kraków: w niedzielę Dzień św. Franciszka pod hasłem „Kościół w Uzbekistanie”

„Kościół w Uzbekistanie” to hasło tegorocznego Dnia św. Franciszka, który odbędzie się w niedzielę w Krakowie na terenie bazyliki i seminarium ojców franciszkanów.

W ramach co roku świętowanego w Krakowie Dnia św. Franciszka będzie prezentowana kultura uzbecka: oryginalne stroje, przedmioty i pamiątki przywiezione z Uzbekistanu. Uczestnicy spotkania będą mogli skosztować potraw kuchni uzbeckiej. Na wystawie w auli bł. Jakuba w klasztorze franciszkanów, poza przedmiotami z Uzbekistanu, będzie także można zobaczyć filmy ukazujące pracę franciszkanów w Uzbekistanie oraz starodruki ze zbiorów Biblioteki Franciszkańskiej.

„W roku bieżącym prezentujemy Kościół w Uzbekistanie, którym od początku lat 90. administrują franciszkanie. Obecnie działa tam pięć parafii w tym trzy franciszkańskie. Oficjalny powrót Kościoła katolickiego do Uzbekistanu pozwolił również na większą identyfikację z Ojczyzną naszych rodaków pozostałych tam od czasów zsyłek i przemarszów Sybiraków” – wyjaśniają franciszkanie w informacji prasowej.

Wydarzenie rozpocznie się od koncertu zespołu franciszkańskiego Fioretti (godz. 11.30). Wystąpią także artystki pochodzące z Uzbekistanu: Inna Kamaryan (godz. 12.45) i Anastazja Allanazarowa (godz. 16.00), które zaprezentują piosenki uzbeckie, rosyjskie i z repertuaru Anny German. Na zakończenie wydarzenia odbędzie się koncert gwiazdy wieczoru – zespołu Play & Pray (godz. 17.30). Organizatorzy zwracają uwagę na pantomimę o życiu św. Franciszka, zaplanowaną na samo południe, a przygotowaną przez pacjentów Ośrodka Leczenia Uzależnień „San Damiano”. Także na godz. 12.00 franciszkanie zapraszają na mszę do bazyliki.

W ciągu dnia wśród atrakcji dla dzieci znajdą się: malowanie twarzy, konkursy czy robienie budek dla zwierząt. Będzie także można skosztować rogalików i ciasteczek upieczonych specjalnie na tę okazję przez krakowskie siostry klaryski.

W niedzielę będzie także okazja do rozmowy, spotkania z zakonnikami i misjonarzami poza klasztornymi murami oraz możliwość zwiedzenia budynku seminarium franciszkańskiego – czyli miejsc na co dzień znajdujących się za klauzurą. Zapisy na zwiedzanie będą prowadzone na stoisku Fundacji Brat Słońce.

„Dzień św. Franciszka to czas radosnego i rodzinnego świętowania, gdzie każdy może doświadczyć serdecznej atmosfery pokoju i dobra” – zapewniają franciszkanie i dodają: „Zapraszamy do świętowania imienin założyciela naszego zakonu, znanego z miłości do ludzi i całego stworzonego świata”.

Organizatorami akcji jest franciszkańska Fundacja Brat Słońce, a partnerami Prowincja św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię Zakonu Franciszkanów, klasztor św. Franciszka z Asyżu w Krakowie i Wyższe Seminarium Duchowne Franciszkanów w Krakowie.

PAP

drukuj