Kościół włączy się w obchody 100-lecia niepodległości

Zasługi polskiego Kościoła dla utrzymania języka polskiego i poczucia tożsamości narodowej oraz postaci swoich męczenników przypomni Kościół podczas obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. KEP zapowiada aktywny udział polskiego Kościoła w przyszłorocznych obchodach.

„Bardzo chętnie włączymy się w te obchody, jesteśmy nawet do tego zobowiązani, ponieważ mówimy o Kościele, który jest blisko ojczyzny, który uczy patriotyzmu. Chcielibyśmy przypominać rolę Kościoła w odzyskaniu niepodległości. Będziemy zwracali uwagę na to, co ludzie Kościoła dokonali w materii utrzymania języka polskiego, utrzymania poczucia tożsamości narodowej. Kościół poniósł ofiary, w sensie męczenników, którzy zostali zesłani na katorgę. Komisja Duszpasterstwa przygotuje kalendarium przedsięwzięć związanych z rocznicą odzyskania niepodległości” – powiedział przewodniczący KEP metropolita poznański ks. abp Stanisław Gądecki, po posiedzeniu Rady Stałej KEP.

Posiedzenie poprzedziło czterodniowe rekolekcje biskupów, trwające do czwartku na Jasnej Górze.

Wśród tematów posiedzenia Rady Stałej KEP znalazło się też duszpasterstwo młodzieży, małżeństw i rodzin.

„Postanowiliśmy, że na najbliższym Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski, w marcu 2018 r., zostaną przygotowane trzy przedłożenia dotyczące: stanu młodych ludzi w Polsce, stanu duszpasterstwa młodzieży i stanu duszpasterstwa powołaniowego” – powiedział ks. abp Stanisław Gądecki.

Rada Stała KEP omawiała także kwestie związane z duszpasterstwem małżeństw i rodzin w kontekście adhortacji papieża Franciszka „Amoris laetitia”.

„Oprócz znanych aspektów duszpasterstwa omawialiśmy także kwestie związane z towarzyszeniem małżeństwom rozwiedzionym. Ta sprawa wymaga jeszcze dalszego doprecyzowania, ponieważ nie chcielibyśmy nikogo wprowadzać w błąd, a jednocześnie przedstawiać tej kwestii w sposób ogólnikowy” – podkreślił ks. abp Stanisław Gądecki.

W poniedziałek na Jasnej Górze rozpoczęły się doroczne rekolekcje biskupów, tym razem odbywające się pod hasłem: „Według miary daru Chrystusowego”. W programie jest osiem nauk rekolekcyjnych, wspólne modlitwy brewiarzowe i adoracja Najświętszego Sakramentu. Środa to dzień sakramentu pokuty. Rekolekcje zakończą się w czwartek Mszą św. w Kaplicy Matki Bożej pod przewodnictwem prymasa Polski ks. abp. Wojciecha Polaka, sprawowaną w intencji zmarłych kardynałów, arcybiskupów i biskupów.

„Rekolekcje dla każdego są bardzo ważne. Ważne były dla Jana Pawła II” – przypomniał metropolita senior krakowski ks. kard. Stanisław Dziwisz.

„Ja, jako wierny sługa Jana Pawła II, staram się naśladować go również w tym, aby odbywać rekolekcje, czy to razem z Episkopatem, czy indywidualnie. Każdy człowiek ma swoje słabości, a te dni pomagają, aby w świetle Jezusa Chrystusa popatrzeć na swoje życie, bo kapłan, biskup prowadzi ludzi do zbawienia, ale nie może zapomnieć o tym, że i on ma potrzebę tej drogi opartej na modlitwie, refleksji, na łasce” – dodał.

„Powiedziałbym, że im odpowiedzialność biskupa jest większa, tym większe powinno być jego zaangażowanie w rekolekcje, czyli to powracanie do źródła, do początków swojego powołania kapłańskiego i biskupiego” – ocenił ks. abp Stanisław Gądecki.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl