fot. twitter.com/Kombatanci

Konna pielgrzymka z Zaręb Kościelnych dotarła na Jasną Górę. Szef UdSKiOR wręczył kawalerzystom medale Pro Patria  

W sobotę na Jasną Górę dotarła 23. pielgrzymka konna z Zaręb Kościelnych. Grupa nawiązuje do tradycji 10. Pułku Ułanów Litewskich. W siodle pielgrzymi jechali 11 dni i pokonali około 400 km. Dziś Jan Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, wręczył kawalerzystom medale Pro Patria w uznaniu szczególnych zasług w upowszechnianiu wiedzy o historii walk niepodległościowych oraz krzewieniu postaw patriotycznych.

Tradycyjnie uczestnicy konnej pielgrzymki w ostatnim dniu, na wjazd do Częstochowy, założyli historyczne galowe mundury kawalerii II Rzeczypospolitej.

„Na Jasną Górę przyjechaliśmy w mundurach, ponieważ chcemy podtrzymywać ułańskie tradycje. Przypominamy o naszej historii, żeby ludzie pamiętali, że właśnie m.in. dzięki ułanom żyjemy w wolnej Polsce” – powiedział Antoni Wojno, uczestnik pielgrzymki.

Mszy św. wieńczącej pielgrzymkę konną przewodniczył na Szczycie Jasnej Góry łomżyński biskup pomocniczy Tadeusz Bronakowski.

„Dziękuję za to, że pokonaliście tyle kilometrów, że odbyliście drogę duchową, pełną skupienia, modlitwy i poświęcenia. To była droga wiary i patriotyzmu, ponieważ od zarania dziejów polską kawalerię łączy miłość Ojczyzny z miłością Chrystusa i Jego Matki” – powiedział ksiądz biskup.

Celebrans zwrócił uwagę, że przed Polakami stoi wielkie zadanie, a jest nim troska o kraj, pielęgnowanie jego bogactwa, historii i tradycji.

„Od tego zależy przyszłość kolejnych pokoleń” – mówił ks. bp Tadeusz Bronakowski.

„Nasze konie dotykają tu podkówkami śladów konfederatów barskich sprzed 250 lat i wszystkich, którzy przychodzili do Matki Bożej i oddawali Jej hołd. Oni polecali naszą Ojczyznę, która wówczas tonęła jak okręt, ale z nadzieją, że Maryja pomoże. Kiedy w historii dziejów gasły wszystkie światła nadziei, Jasna Góra zawsze pozostawała miejscem nadziei” – wskazał dowódca, st. wachmistrz ks. Andrzej Dmochowski, proboszcz parafii Zaręby Kościelne.

 

Hasłem tegorocznej pielgrzymki był temat roku duszpasterskiego w Polsce „Posłani w pokoju Chrystusa”. Jak powiedział dowódca, swój trud kawalerzyści ofiarowali też w intencjach pokoju na świecie.

„Modliliśmy się o zakończenie wojny, nawrócenie Rosji i o pokój w naszych rodzinach. Widzieliśmy u osób, u których spaliśmy podczas pielgrzymki, wielki niepokój. Pytali nas, czy wojna przyjdzie do Polski. Dlatego dziś też powierzamy ich intencje. Szczególnie modlimy się o pokój i byśmy potrafili zaufać Bogu” – podkreślił kapłan i dodał, że dla nich były to rekolekcje w siodle.

Jak zauważyli kawalerzyści pielgrzymka kilka razy przybrała postać pieszej, ponieważ konie w upale musiały odpocząć, więc trzeba było iść obok nich pieszo.

Na Jasnej Górze grupę powitali parafianie z Zaręb Kościelnych, którzy podarowali kawalerzystom żółte słoneczniki i razem z nimi uczestniczyli w Eucharystii.

Z kolei dziś szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych wręczył kawalerzystom medale Pro Patria w uznaniu szczególnych zasług w upowszechnianiu wiedzy o historii walk niepodległościowych oraz krzewieniu postaw patriotycznych.

„Waszym działaniem, pielgrzymowaniem i postawą budzicie sumienia i budujecie coś, co jest niezwykle ważne w trwaniu wspólnoty narodowej i państwowej – ducha narodu i za to pragnę Państwu podziękować” – podkreślił Jan Kasprzyk.

https://twitter.com/Kombatanci/status/1543512774109700096

Jasna Góra News/radiomaryja.pl

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl