Kończy się kampania „Red Week”. Papież Franciszek podziękował Polakom za solidarność z prześladowanymi

W trakcie środowej audiencji przywołał organizowaną przez Pomoc Kościołowi w Potrzebie kampanię „Red Week”. W Polsce potrwa ona do piątku, a jej ostatnim akordem będzie Kraków, gdzie na czerwono podświetlony zostanie Kościół św. Apostołów Piotra i Pawła.

Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie na serce kampanii „Red Week” w Polsce ponownie wybrało Jasną Górę. Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w poniedziałek zostało podświetlone na czerwono, by solidaryzować się z prześladowanymi. Tego samego dnia za cierpiących chrześcijan wierni modlili się w trakcie Apelu Jasnogórskiego. Rozważania poprowadził ks. Paweł Antosiak z PKWP. Przywoływał liczby, które wskazują, że wierzący w Chrystusa są najbardziej prześladowaną grupą religijną na świecie. Sięgał po dane, jakie znalazły się w raporcie „Prześladowani i zapomniani?”.

„W Afryce bez wyjątku sytuacja naszych sióstr i braci uległa pogorszeniu. Na Bliskim Wschodzie ciągła migracja zagraża przetrwaniu najstarszych wspólnot chrześcijańskich. W Azji państwowy autorytaryzm pogłębia ucisk wobec wierzących w Birmie, Chinach i Wietnamie” – mówił ks. Paweł Antosiak.

Jak wynika z dokumentu wydanego przez PKWP, lista krajów, gdzie chrześcijanie są w trudnej sytuacji, wydłużyła się ze 145 do 153. Jeśli nie przemoc i wykluczenie, to zagrażają im bieda i głód.

Symbol solidarności z prześladowanymi, jakim było podświetlenie Jasnej Góry, nie umknął uwadze Ojca Świętego Franciszka. Papież dziękował Polakom w trakcie audiencji generalnej.

„Jestem wdzięczny, że jednoczyliście się z prześladowanymi w świecie chrześcijanami poprzez inicjatywę „Red Week” oraz modlitwę za nich, szczególnie w Sanktuarium na Jasnej Górze” – podkreślił Papież.

fot. PKWP Polska

W wymiarze światowym kampania „Red Week” zakończyła się w czwartek. Jej zewnętrznym znakiem, obok podświetlonych na czerwono budynków, były także bijące dzwony.

W Polsce inicjatywa, za którą stoi Pomoc Kościołowi w Potrzebie, zakończy się dziś w Krakowie.

„Chcielibyśmy w najbliższy piątek w godzinach wieczornych podświetlić fasadę Kościoła Świętych Apostołów Piotra i Pawła przy ul. Grodzkiej 52A” – wyjaśnił Nikodem Buła z biura PKWP w Krakowie.

Zaznaczył, że mieszkańcy oraz turyści będą mogli wziąć udział w modlitwie za cierpiących chrześcijan.

O godz. 18.00 rozpocznie się Msza święta. W trakcie wydarzenia zaprezentowany zostanie też raport „Prześladowani i zapomniani?”. Wierni będą też mieli szansę poznać historie prześladowanych i zobaczyć ich twarze.

Więcej informacji o wydarzeniu można znaleźć [tutaj].

Biuro Prasowe PKWP Polska

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl