diecezja.bielsko.pl

Kęckie klaryski zbierają na remont klasztoru; sprzedają m.in. stary sprzęt rtv

Do kupna dawnego magnetofonu szpulowego, maszyny do pisania lub do szycia, starego gramofonu czy rzutnika zachęcają siostry klaryski, które szukają sposobów, by zebrać fundusze potrzebne na remont klasztoru – podała diecezja bielsko-żywiecka.

„Siostry klaryski (…) chcą odnowić budynek, w którym od ponad 110 lat trwa adoracja Jezusa Eucharystycznego. (…) Skala potrzeb jest ogromna. Stare mury klasztoru w wielu miejscach są popękanie i pokryte grzybem, okna w budynku są niefunkcjonalne, a urządzenia w kuchni, pralni i kotłowni mocno przestarzałe” – podały diecezjalne służby prasowe.

Trzy lata temu z pomocą kęckim klaryskom ruszyło wiele parafii diecezji bielsko-żywieckiej, które zorganizowały zbiórki wśród wiernych. Również pielgrzymi idący z Bielska-Białej do sanktuarium w Łagiewnikach okazali ofiarność. Na wieść o tym, że stary budynek klasztorny wymaga remontu i modernizacji zebrali ok. 15 tys. złotych.

„Niedawno udało się wyremontować przylegający do klasztoru dziedziniec. Było to możliwe dzięki m.in. dofinansowaniu z gminy Kęty. Tym razem siostry postanowiły urządzić aukcję starych przedmiotów z ubiegłego wieku. Zakupić można: klasyczne, walizkowe i elektroniczne maszyny do pisania, gramofony, rzutniki, magnetofon szpulowy oraz kasetowy, głośniki, dziecięcą maszynę do szycia, a także slajdy i przeźrocza o tematyce religijnej” – podała diecezja.

Klaryski wsparł w akcji samorząd Kęt, który udostępnił zdjęcia oferowanych przedmiotów na swojej stronie internetowej.

Historia klasztoru w Kętach sięga 1880 roku. Został założony przez matkę Marię od Najświętszego Serca Jezusa (Walentynę Łempicką) jako filia sióstr kapucynek. Prace budowlane rozpoczęto w 1881 roku. Cztery lata później poświęcony został kamień węgielny pod budowę kościoła. Został on konsekrowany w 1893 roku. Kapucynkom ostatecznie nie udało się uzyskać zatwierdzenia swego zgromadzenia w Galicji. W 1910 r. w Kętach podpisany został akt unii, w wyniku którego kęckie kapucynki zostały wcielone do klarysek.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl