fot. PAP

Kalwaria Krzeszowska: Msza św. przebłagalna i Droga Krzyżowa za profanację zabytkowych kapliczek

Mieszkańcy Krzeszowa będą dziś przepraszać Boga za akty profanacji trzech zabytkowych kapliczek znajdujących się na terenie Kalwarii Krzeszowskiej.

O godz. 12.00 w tamtejszym kościele brackim św. Józefa rozpoczęła się Msza św. Następnie wierni będą uczestniczyć w Drodze Krzyżowej po Kalwarii.

Do zniszczeń na jej terenie doszło w nocy z 9 na 10 lipca br. Profanacji dopuścili się dwaj nieletni chłopcy. XVII-wieczne kapliczki zostały pomalowane sprayem. Na miejscu pojawiły się też wulgarne obrazki.

Dziś wierni chcą przebłagać Boga za te grzechy i zniewagi – mówi ks. prałat Marian Kopko, Kustosz Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie.

– Mamy Mszę św., procesję przebłagalną za te szkody, ale też za wszystkich, którzy profanują obrazy i miejsca święte. Pójdziemy na skróconą Drogę Krzyżową, ale taką z modlitwą ekspiacyjną za to, co się wydarzyło, i o nawrócenie dla tych chłopaków – tłumaczy ks. prałat Marian Kopko.

Kalwaria Krzeszowska jest najstarszą Drogą Krzyżową na Śląsku. Wybudowano ją z inicjatywy opata Bernarda Rosy w latach 1672-1678. Na początku XVII w. Kalwaria przeszła modernizację. Dzisiejsza składa się z 33 stacji.

RIRM

drukuj