Jasnogórska szopka nawiązuje do niechcianych dzieci

Do Roku Wiary, rodziny, niechcianych dzieci nawiązuje w tym roku jasnogórska żywa szopka. Została otwarta po Pasterce.

Tradycyjnie jasnogórską „żywą” szopkę można oglądać w plenerowej scenerii na tzw. jasnogórskich fosach. Obok Świętej Rodziny – Józefa i Maryi pochylonych nad nowo narodzoną Dzieciną, w otoczeniu pasterzy i aniołów, swoje zagrody mają także żywe zwierzęta, w tym oślica Amelka. Są także kozy, barany, dwa kucyki, bażanty, kaczki, kury oraz po raz pierwszy pawie.

Jak poinformowało biuro prasowe Jasnej Góry tegoroczna szopka nawiązuje do Roku Wiary. Nowością jest druga część, tzw. współczesna, która nawiązuje do rodziny. „Dzisiaj jest problem aborcji, dzieci nienarodzonych; czy ma być dwoje, czy jedno dziecko; czy do życia mają prawo dzieci upośledzone. I ta część szopki nawiązuje do tych dzieci niechcianych” – mówi cytowany przez biuro prasowe jasnogórski dekorator o. Bronisław Kraszewski, który czuwał nad budową szopki.

Jednym z elementów szopki są hasła związane z dziećmi niepełnosprawnymi: „moi rodzice nie wiedzieli, a dziś nazywają mnie księżniczką”, „jestem szczęśliwy, a wy?”, „nie jestem dzieckiem źle poczętym”, „dziękuję, że jestem”, „mamusiu, tatusiu, dziękuję za życie”.

Szopkę od 1 października budowali stolarze, cieśle i elektrycy.

Od 2008 roku jasnogórska szopka powstaje na tzw. fosach jasnogórskich, zajmując ok. 2,5 tys. m kw. powierzchni ogrodu jasnogórskiego. Teren, ten ciągnie się wzdłuż bastionu południowo-wschodniego, w kierunku bram wejściowych na Jasną Górę. Wejściem do szopki jest okratowana brama znajdująca się tuż obok pomnika kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Szopkę będzie można oglądać do wtorku poprzedzającego Środę Popielcową, a więc do 13 lutego 2013 r. W dni powszednie od godz. 8.00 do 18.00, a w soboty, niedziele i święta od 8.00 do 21.00.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl