jasnagora.com

Jasna Góra: 30 tys. głosów w konkursie na „Wieczernikową Choinkę”


Ponad 30 tys. głosów oddali w sześć dni pielgrzymi na 40 choinek przyozdobionych na Jasnej Górze przez dzieci ze szkół z Częstochowy i okolic. Drzewka podarowały Lasy Państwowe. Za najładniejszą została uznana choinka ozdobiona przez przedszkolaków z Węglowic.

Ideą corocznego przedświątecznego konkursu na „Wieczernikową Choinkę” jest przygotowanie najmłodszych na przeżycie Bożego Narodzenia i pielęgnowanie polskich tradycji związanych z tym świętem. W tym roku, w 11. edycji inicjatywy, dzieci stroiły choinki 21 grudnia. Są one tradycyjnie ustawiane w części klasztoru nazywanej Wieczernikiem.

Na każdym drzewku zawisło od kilkudziesięciu do kilkuset ręcznie wykonanych ozdób. Jak podało we wtorek biuro prasowe Jasnej Góry, dzieci ze szkoły w Strzelcach Wielkich pracowały nad nimi przez dwa i pół miesiąca, koncentrując się na ważnych rocznicach przypadających w 2018 r. – stuleciu polskiej niepodległości czy wyborze Karola Wojtyły na papieża.

Głosy na najładniej udekorowane drzewko można było oddawać od 25 grudnia do 30 grudnia – na kartkach wrzucanych do urny przez odwiedzających w tym czasie klasztor pielgrzymów. Ogółem oddano ponad 30 tys. głosów; 3,6 tys. z nich zdobyła kolorowa choinka udekorowana przez przedszkolaków z Węglowic.

Ponad 2,4 tys. głosów zdobyła choinka przygotowana przez niepełnosprawnych podopiecznych Fundacji „Twój Rozwój” Klub Pszczółki w Częstochowie. Ozdobiły ją m.in. ręcznie szyte zabawki, które – wraz ze zdobytymi przez jej twórców we wtorek nagrodami – mają następnie trafić do dziecięcego hospicjum.

Ponad 1,6 tys. odwiedzających zagłosowało na drzewko przyozdobione przez dzieci z Niepublicznego Przedszkola Artystycznego Olka Klepacza w Częstochowie i „Klepaczówki” w Wierzchowisku. Jego nawiązujące do aktualnych wyzwań środowiskowych ozdoby powstały głównie z szarego pakowego papieru z białymi dodatkami.

Zwycięzcy otrzymali gry planszowe, ryngrafy Matki Bożej i albumy, a zdobywcy pierwszego miejsca także zaproszenie na wycieczkę do nadleśnictwa Koszęcin. W tegorocznym konkursie na Wieczernikową Choinkę wzięło udział 26 szkół i 14 przedszkoli archidiecezji częstochowskiej. Organizatorami są klasztor paulinów na Jasnej Górze, częstochowski oddział stowarzyszenia „Civitas Christiana” oraz Radio Jasna Góra.

Prowadzący wtorkowe rozstrzygnięcie konkursu dyrektor tej rozgłośni o. Andrzej Grad mówił uczestniczącym w nim dzieciom m.in., że nie zdobyte miejsce jest najważniejsze, lecz radość, jaką niosą pielgrzymom przystrojone bożonarodzeniowe drzewka oraz wspólnie przeżyty czas na przygotowywaniu ozdób.

„W dzisiejszym świecie, trochę zagonionym, w którym tak bardzo się wszyscy śpieszymy, wy swoimi pięknymi dekoracjami sprawiłyście, że w tym miejscu wszyscy pielgrzymi zatrzymywali się na dłużej” – dziękował dzieciom cytowany przez biuro prasowe sanktuarium o. Andrzej Grad. 

PAP/RIRM

 

drukuj