IV Kongres Kultury Chrześcijańskiej

„Poszukiwanie człowieka w człowieku – chrześcijańskie korzenie nadziei” – pod tym hasłem rozpocznie się IV Kongres Kultury Chrześcijańskiej w Lublinie.

Forum rozpocznie się od wręczenia doktoratu honoris causa KUL przewodniczącemu Papieskiej Komisji Kultury ks. kard. Gianfranco Ravasiemu.

– Szczególnie znany i wybitny biblista, teolog bardzo znana dzisiaj postać w Kościele; zaprosiliśmy go bo cały kongres ma charakter spotkania czy debaty na temat „Kultury współczesnej w świecie” i spotkania Kościoła ze światem. Kardynał Ravasi jest przewodniczącym papieskiej Rady ds. Kultury stąd uniwersytet doszedł do wniosku, że jest szczególną postacią także z racji jego wybitnej ostatniej aktywności. Ksiądz kardynał nasze zaproszenie przyjął i dlatego do nas przyjeżdża. Spotkanie odbędzie się w auli KUL-u o godzinie. 17.00 – powiedział ks. prof. Sławomir Nowosad.

Uroczystość nadania doktoratu będzie transmitowana w Radiu Maryja i TV Trwam.

Tematyka wykładów i paneli dyskusyjnych – rozpoczynającego się dziś Kongresu nawiązywać będzie do dziedzictwa nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II oraz problemów współczesnego człowieka.

– Cały kongres jeśli chodzi o tematykę spotkań, wykładów tegorocznych to jest tak naprawdę pytanie: Na ile Jan Paweł II całe jego myśli, jego wizja świata, człowieka, życia jest obecna albo nieobecna we współczesnej kulturze. Tak odczytujemy to ze szczególną troską JP II co widać w jego nauczaniu papieskim, ale także wcześniejszym w różnych publikacjach; także w czasach KUL kiedy był u nas profesorem. Szczególną troską papieża była tak zwana integralna prawda o człowieku, odpowiedź na pytanie: Kim tak naprawdę jest człowiek? – zaznaczył ks. prof. Sławomir Nowosad.

Wśród prelegentów będą goście zarówno z kraju, jak i z zagranicy.

– Będzie abp. Migliore – nuncjusz apostolski, będzie prezydent Włoch i będzie mówił na temat udziału błogosławionego Jana Pawła II w obronie praw człowieka. Będzie George Weigel znany choćby z biografii Jana Pawła II. Obecny będzie również Tomasz Halik, bardzo znany myśliciel z Czech – powiedział ks. dr Tomasz Adamczyk, sekretarz komitetu organizacyjnego.

Oprócz wykładów w ramach Kongresu odbędzie się osiem paneli. „Fides et ratio.Tak jak dotychczas Kongresowi będą towarzyszyć spektakle, koncerty muzyki klasycznej i wystawy, dodaje ks. Tomasz Adamczyk

– Oprócz tych spotkań intelektualnych będą odbywały się także różnego rodzaju imprezy towarzyszące. Koncerty choćby muzyki klasycznej czy przedstawienia teatralne, gdzie wystąpi kulowski teatr akademicki, jak i Leszek Mądzik wraz ze sceną plastyczną KUL i wystawi spektakl „Bruzda” – dodaje ks. Tomasz Adamczyk.

Kongres potrwa do niedzieli.

 

Wypowiedź ks. Tomasza Adamczyka:

Pobierz Pobierz

Wypowiedź ks. prof. Sławomira Nowosada:

Pobierz Pobierz

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl