fot. wikipedia

Hiszpania: rozpoczął się Jubileuszowy Rok Guadalupanski 

Uroczysta Eucharystia rozpoczęła Rok Jubileuszowy w sanktuarium Matki Bożej Guadalupe w Hiszpanii. Święte Wrota lub Bramę Przebaczenia otworzył ks. abp Francisco Cerro Chaves z Toledo, a towarzyszyli mu księża biskupi z Ekstremadury.

„Pielgrzymowanie do Guadalupe nie tylko przemienia serce prowadząc nas do nawrócenia i głębokiego uzdrowienia, ale zachęca także do tego, by patrzeć wysoko i daleko, śnić o wielkich rzeczach i sercach otwartych. Guadalupe jest domem Maryi, jest miejscem uzdrowienia” – napisali księża biskupi w liście z okazji Jubileuszowego Roku Guadalupańskiego, który potrwa do 8 września przyszłego roku. Obchodzony jest on wówczas, kiedy 6 sierpnia przypada w niedzielę, czyli 14 razy w ciągu jednego stulecia.

Według tradycji figurę Matki Bożej miał podarować arcybiskupowi Sewilli w VI w. papież Grzegorz I. Na półwysep przywiózł ją św. Izydor. W 711 r. w obawie przed arabami figura Maryi została ukryta pod kamieniami w jaskini w Villuercas nad rzeką Guadalupe. Blisko siedem wieków później figura została cudownie odkryta, na miejscu wybudowano małą kapliczkę, która z biegiem czasu stała się jednym z najważniejszych sanktuariów maryjnych w Hiszpanii. Ważną rolę w jego historii odegrał król Alfons XI, który w 1340 r. zawierzył Matce Bożej zwycięską bitwę pod Salado, jedną z ostatnich podczas rekonkwisty. Sanktuarium w Guadalupe opiekowali się także królowie katoliccy Izabela i Ferdynand. W 1493 r. przybył tutaj Krzysztof Kolumb, aby podziękować za odkrycie Nowego Świata.

Czarna Madonna z Villuercas, jak nazywają ją mieszkańcy Ekstremadury, przyciągała coraz więcej pielgrzymów. Papież Paweł III w 1536 r. wydał zgodę na pierwszy rok jubileuszowy. Dzięki Janowi Pawłowi II, który odwiedził sanktuarium podczas swojej pierwszej podróży do Hiszpanii (1982), Jubileuszowy Rok Guadalupański obchodzony jest wówczas, kiedy 6 sierpnia przypada w niedzielę.

Zgodnie z tradycją każdy pielgrzym musi wejść do bazyliki przez Święte Wrota, zwane też Bramą Przebaczenia, a następnie dotknąć kamieni w nawie św. Anny. Przez blisko siedem wieków to właśnie te kamienie miały chronić obraz Matki Bożej przed arabami.

Hiszpańska bazylika dała początek innym sanktuariom Matki Bożej Guadalupańskiej na świecie.

o. Marek Raczkiewicz CSsR/radiomaryja.pl

 

drukuj