Fatima – wyzwanie dla kapłanów

Fatimskie wezwanie Maryi do szerzenia nabożeństwa pierwszych sobót to zadanie dla nas wszystkich. Rozwija się ono dynamicznie za przyczyną gorliwych duszpasterzy.

Polscy biskupi do programu duszpasterskiego na najbliższy rok wpisali włączenie się w Wielką Nowennę Fatimską. Jan Paweł II dał nam najlepszy przykład wypełniania orędzia Maryi z Fatimy, jak też zaufania mu. Jest ono wciąż aktualnym wezwaniem do pokuty, modlitwy różańcowej, praktykowania nabożeństwa pierwszych sobót miesiąca.

– Kapłani, jako pasterze, powinni mówić wiernym o tym nabożeństwie, o prośbie Matki Bożej, o potrzebie wynagradzania Niepokalanemu Sercu Maryi za grzechy świata, których jest tak wiele. Kapłani mają prowadzić powierzony sobie lud do wiary – podkreśla w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” ks. Krzysztof Czapla SAC, dyrektor Sekretariatu Fatimskiego na Krzeptówkach w Zakopanem.

Bez kapłanów niemożliwe jest wypełnienie warunków nabożeństwa pierwszych sobót miesiąca, Mszy Świętych i spowiedzi.

Ksiądz Czapla przypomina o „Dyrektorium o pobożności ludowej i liturgii” wydanym przez Kongregację do spraw Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów w 2001 r., podpisanym przez bł. Jana Pawła II. W jednym z punktów dokument mówi o kulcie Niepokalanego Serca Maryi. – Jan Paweł II chciał, by kult ten stał się pomocą dla duszpasterzy. Kiedy przybył na Krzeptówki, przypomniał nam o przeżywanej tego dnia pierwszej sobocie miesiąca. Sam poprowadził medytację, odmówił Różaniec, odprawił Mszę Świętą – zauważa dyrektor Sekretariatu Fatimskiego.

Wielką nadzieję na rozwój tego nabożeństwa wzbudzają alumni seminariów. Ksiądz Antoni Bielak, ojciec duchowny w seminarium w Tarnowie, powiedział nam, że w każdą pierwszą sobotę klerycy uczestniczą w nabożeństwie. A jeśli je praktykują, to jest nadzieja, że będą je szerzyć wśród powierzonych im wiernych.

Jak zauważa ks. Stefan Roguski, rezydent parafii św. Franciszka na Okęciu w Warszawie, który od 39 lat praktykuje i szerzy pierwsze soboty w warszawskich parafiach, od kapłanów zależy dalszy rozwój tego nabożeństwa. Przypomina, że od wypełnienia orędzia fatimskiego zależą losy świata. – Rozumieli to wielcy Papieże, Pius XII i Jan Paweł II, który wykonał wszystko, o co prosiła Matka Boża, a co miesiąc przewodniczył modlitwie różańcowej na dziedzińcu św. Damazego wewnątrz Watykanu – wskazuje ks. Roguski.

Małgorzata Pabis

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl