św. Franciszek Asyż | fot. Monika Tomaszek

Egipt: peregrynacja relikwii św. Franciszka – Biedaczyna z Asyżu powraca po 800 latach

W Egipcie trwa peregrynacja relikwii św. Franciszka z Asyżu przy okazji Jubileuszu osiemsetnej rocznicy otrzymania przezeń stygmatów. Nad Nilem wspomina się także spotkanie biedaczyny z Asyżu z sułtanem Al-Kamilem Al-Malekiem, które szczególnie inspiruje do dialogu między chrześcijanami i muzułmanami.

Fragment habitu św. Franciszka dotarł z Toskanii do Kairu 23 maja. Następnie relikwię przewieziono do Aleksandrii, skąd z kolei wyruszy do Al-Minji, Asjutu, Kiny i Luksoru.

„Hasło peregrynacji brzmi «Franciszek powraca». Chcemy poprzez nią ożywić duchowość franciszkańską […] i wspominać jego świadectwo” – mówi Radiu Watykańskiemu Anthony Amen, młody egipski franciszkanin.

Jak dodaje, przeżywana niedawno 800. rocznica wizyty św. Franciszka w kraju nad Nilem stała się okazją do licznych wydarzeń międzyreligijnych.

„Od tego momentu rozpoczął się nowy etap dialogu między muzułmanami i chrześcijanami w Egipcie” – zaznacza zakonnik.

Św. Franciszek był na Bliskim Wschodzie w dobie walk między muzułmanami i krzyżowcami. Z własnej inicjatywy zbliżył się do obozu egipskiego i dał się pochwycić, aby mieć możliwość głoszenia Ewangelii. Trafił przed oblicze sułtana Al-Kamila Al-Maleka. Rozmowy między Franciszkiem i muzułmańskim przywódcą odbywały się w serdecznej atmosferze pomimo trwającej wojny. Sułtan nie tylko, że wypuścił zakonnika na wolność, ale także miał mu podarować róg wykonany z kości słoniowej, który do dzisiaj jest przechowywany we Włoszech.

 

Krzysztof Dudek SJ, Joseph Tulloch/vaticannews.va/pl

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl