Fot. Joanna Adamik | Archidiecezja Krakowska

Dziękczynienie za beatyfikację Hanny Chrzanowskiej

W kościele św. Mikołaja w Krakowie dziękowano za beatyfikację Hanny Chrzanowskiej – pielęgniarki i prekursorki domowej opieki nad chorymi. Kościół ten to miejsce kultu nowej błogosławionej. Mszy św. dziękczynnej przewodniczył i homilię wygłosił ks. abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski. 

Ks. abp Marek Jędraszewski podczas homilii wskazywał na trzy podstawowe kryteria świętości. Pierwszym z nich jest bycie złączonym z Chrystusem. W tym kontekście zacytował fragment notatek błogosławionej Hanny Chrzanowskiej. Pisała w nim, że aby z prawdziwym oddaniem służyć chorym i potrzebującym trzeba „wycofać siebie i puścić się na szerokie wody miłości”.

– Uwolnić się od skorupy własnego ja, od ciasnego egoizmu, miłości tylko siebie, zapatrzenia się w siebie, otworzyć się na Chrystusową miłość, to dopiero droga, by całym sercem przenikniętym ofiarną i bezinteresowną miłością móc służyć chorym, biednym i opuszczonym – mówił ks. abp Marek Jędraszewski.

Kolejnym kryterium świętości jest przyjmowanie Bożego słowa i życie według niego. Trzecim zaś kryterium jest urzeczywistnianie Bożej prawdy całym swoim życiem. Jak mówiła bł. Hanna Chrzanowska, trzeba pod wszelkie niewiadome pojawiające się w naszym życiu podstawić głos Boga i Jego słowa.

Jest ich wiele, ale wpisywać trzeba właściwie tylko dwa słowa: czynna miłość i wierność. Miłość, która przemienia świat i wierność, która sprawia, że każdy dzień zbliża nas do Boskiego Mistrza – dodał metropolita krakowski.

Na zakończenie uroczystości księża oraz wierni modlili się przy nowym sarkofagu pierwszej na świecie błogosławionej pielęgniarki. Znajduje się on w prawej nawie kościoła św. Wojciecha w Krakowie.

TV Trwam News/RIRM

drukuj