fot. twitter.com

Kraków: w sobotę beatyfikacja Hanny Chrzanowskiej

W Krakowie w najbliższą sobotę odbędzie się beatyfikacja pielęgniarki Hanny Chrzanowskiej.  To święto środowiska służby zdrowia, zwłaszcza pielęgniarek i położnych, ale także ludzi chorych i cierpiących, którym swoje życie poświęciła Hanna Chrzanowska.

Ta postać staje się jakby naturalną patronką tych wszystkich ruchów, całej naszej wrażliwości społecznej, gdy chodzi o służbę życiu, o obronę życia, o poszanowanie życia drugiego człowieka. Także istotnie na ten czas dzisiejszy daje ją nam Pan Bóg – mówił ks. abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski.

Uroczystościom beatyfikacyjnym Hanny Chrzanowskiej, które odbędą się w bazylice Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach, będzie przewodniczył ks. kard. Angelo Amato, prefekt Kongregacji ds. Świętych.

Na początku ks. abp poprosi o beatyfikacje, potem ks. prałat Mieczysław Niepsuj przeczyta krótką biografie błogosławionej. Następnie legat papieski odczyta list apostolski, w którym papież Franciszek ogłasza Hannę Chrzanowską błogosławioną – wyjaśnia ks. dr Paweł Baran, ceremoniarz archidiecezji krakowskiej.

Następnie zostanie odsłonięty obraz nowej błogosławionej i odbędzie się procesja z jej relikwiami. Relikwiarz będzie niosła Helena Matoga, wicepostulator procesu beatyfikacyjnego.

Będzie w kształcie serca, będzie odzwierciedlał to, co niosła Hanna Chrzanowska dla społeczeństwa, w którym żyła i do dnia dzisiejszego, gdzie to serce promieniuje. Jej doczesne szczątki są przyozdobione czepkiem pielęgniarskim, jako symbolem, z którym utożsamiała całe swoje życie – podkreśliła Izabela Ćwiertnia z Katolickiego Stowarzyszenia Pielęgniarek i Położnych Polskich.

Po uroczystościach obraz nowej błogosławionej trafi do kościoła św. Mikołaja w Krakowie, tam bowiem znajdują się doczesne szczątki Hanny Chrzanowskiej. Na sobotnie uroczystości do Krakowa przybędą pielgrzymi z całej Polski, ale nie tylko. Do bazyliki będzie można wejść między godz. 8.00 a 9.00. Do wnętrza świątyni wejdą zaproszeni goście, którzy otrzymają niebieskie karty wstępu.

Są wśród nich przedstawiciele władz państwowych, wojewódzkich, miejskich, samorządowych. Są przedstawiciele pielęgniarek, lekarzy, a nade wszystko są ci, którym służyła Hanna Chrzanowska: nasi chorzy. Jest zaproszonych 300 chorych, szczególnie na wózkach – zaznaczył ks. Aleksander Wójtowicz, wicerektor Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.

Dla pozostałych zostały przygotowane miejsca na placu przed bazyliką. Otrzymają oni zielone karty wstępu.

Wszyscy się zmieszczą w Łagiewnikach. Chcę powiedzieć, żebyśmy byli spokojni i wszyscy będziemy tworzyć wspólnotę jednego modlącego się kościoła dzięki przekazowi przez telewizję, przez telebimy – dodał ks. Aleksander Wójtowicz.

Beatyfikacja Hanny Chrzanowskiej wpisuje się w rok świętowania stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Otwarcie procesu beatyfikacyjnego Służebnicy Bożej nastąpiło w 1998 r., a został zamknięty na szczeblu diecezjalnym w 2002 r. W ub. roku ks. abp Marek Jędraszewski wydał dekret powołujący komitet organizacyjny do przygotowania uroczystości beatyfikacyjnej.

TV Trwam News/RIRM

drukuj