Dziecięce serca u Matki Bożej

W wigilię uroczystości Zesłania Ducha Świętego dzieci pierwszokomunijne, służba liturgiczna ołtarza,  Podwórkowe Koła Różańcowe Dzieci, dzieła misyjne oraz różne wspólnoty dziecięce z diecezji ełckiej spotkały się w Studzienicznej. Pielgrzymi z Mikaszówki przyjechali rowerami. Przybyła także dziecięca grupa „Iskierki” z Białegostoku. Po raz czwarty spotkaniu towarzyszył o. Piotr Dettlaff z Radia Maryja z ekipą radiową i telewizyjną. Spotkaniu towarzyszyło hasło: „ Maryjo bądź nam przewodniczką w wierze” oraz „Wy jesteście solą ziemi…”

Wspólnemu świętowaniu towarzyszyła modlitwa różańcowa. Dzięki połączeniu telefonicznemu różaniec poprowadziła Magdalena Buczek, inicjatorka i założycielka PKRD. Zachęcała dzieci, aby codziennie odmawiały różaniec. Przypomniała, że o to prosiła dzieci sama Matka Boża, a także bł. Jan Paweł II w modlitwie różańcowej wypraszał łaski dla świata. Magdalena zapewniała, że codzienna modlitwa różańcowa dzieci może zmienić świat.

Podczas oczekiwania na Mszę św. mali pielgrzymi śpiewali i tańczyli na chwałę Pana. Była także możliwość przepłynięcia się statkiem po jeziorze Studzieniczna. Jednak głównym celem pielgrzymowania do tego diecezjalnego sanktuarium była uroczysta Eucharystia. Mszy św. przewodniczył bp Jerzy Mazur przy udziale licznie przybyłych kapłanów z diecezji.

Sanktuarium Matki Bożej Studzienicznej jest znane w diecezji, jednak co roku zdarza się, że ktoś przybywa tu po raz pierwszy. Dlatego też kustosz miejsca, a zarazem proboszcz parafii, ks. Wojciech Jabłoński przypomniał historię tego miejsca. „Początki modlitwy na tym miejscu to życie pustelnicze, które trwa ponad 300 lat. To miejsce ma szczególne walory: obecność Matki Bożej, piękno przyrody i ciszę, która sprzyja modlitwie” – mówił kustosz. Przypomniał także historyczne wydarzenia związane z sanktuarium: w 1995 r. – koronacja obrazu Matki Bożej oraz 1999 r., przybycie papieża Jana Pawła II. Obraz najprawdopodobniej pochodzi z 1689 r. Są z nim związane różne opowieści i legendy. Niemniej wizerunek Matki Bożej z dzieciątkiem jest bliski sercu wiernym z diecezji.

Bp Mazur w homilii, nawiązując do hasła spotkania,  podkreślał jakie znaczenie ma w życiu sól. „Aby być solą ziemi potrzebujemy opieki Matki Najświętszej. Maryjo, bądź nam przewodniczką w wierze, byśmy mogli być solą ziemi” – wołał.

Biskup wyjaśniał, że w dzisiejszym świecie tylko człowiek święty jest solą ziemi. „To święci nadają smak temu światu. Zabarwiają ten świat wiarą w Boga, miłością i świętością. Wypełniajmy wszystkie nasze obowiązki jak najlepiej. To jest nasza droga do świętości” – wyjaśniał bp Mazur dzieciom.

Pasterz przypomniał, że w dniu dzisiejszym bł. Jan Paweł II obchodziłby swoje 93 urodziny. „Papież nie rozstawał się z różańcem. Dzisiaj cieszy nas wasza obecność i gotowość podejmowania dobrych inicjatyw. Jedna z grup dziecięcych przed Mszą św. powiedziała mi, że codziennie na długiej przerwie spotykają się, aby odmówić różaniec. Miejmy radość z wiary i nieśmy ją innym” – zachęcał bp Mazur.

Ojciec Piotr Dettlaff, dziękując dzieciom za ich dar modlitwy zapewniał, że na spotkanie z Matką Bożą przybędzie z ekipą medialną za rok. Zapytał małych pielgrzymów, czy one także przyjadą. Z całych sił zapewniały, że tu będą. O. Piotr zauważył, że to szczególne miejsce, do którego z radością powraca. Zapewniał uczestników spotkania o swojej modlitwie za nich, ale także prosił, aby szczególnie przez różaniec wypraszać potrzebne łaski dla Rodziny Radia Maryja i dzieł, które wokół Radia Maryja powstają.

Na zakończenie spotkania każdy uczestnik otrzymał woreczek z solą. Bp. Mazur poprosił, aby otworzyć i spróbować szczyptę soli. „Właśnie macie być tacy mocni w swojej wierze, jak ta sól, już jej szczypta może nadać smak, może przyprawić potrawę” – mówił.

Opiekunowie grup przypomnieli, że za nawiedzenie tego miejsca pielgrzymkowego, w Roku Wiary, można pozyskać odpust zupełny. Dlatego też dzieci przed Najświętszym Sakramentem wspólnie odmawiały modlitwę odpustową.

Pielgrzymi mogli posilić się także wojskową grochówką. W radosnych nastrojach dzieci powracały do domów.

Kustosz sanktuarium zapraszał także na uroczystości odpustowe, które odbędą się w dniu Zesłania Ducha Św.

mr/elk

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl