Czechy przygotowują się do papieskiej wizyty

Co najmniej 100 tys. wiernych z Czech, Słowacji i Austrii na Eucharystii celebrowanej przez Ojca Świętego Benedykta XVI w Brnie w niedzielę, 27 września, spodziewają się organizatorzy papieskiej wizyty. Wczoraj na specjalnej konferencji omówili stan przygotowań miasta do tego wydarzenia. W czasie swojej trzynastej podróży zagranicznej Biskup Rzymu odwiedzi we wrześniu w dniach 26-28 także Pragę i Starą Boleslav.

Eucharystia w Brnie rozpocznie się o godz. 10.00 na terenie miejscowego lotniska Turany. Już o godz. 6.30 z kościoła położonego nieopodal lotniska wyruszy procesja z figurą Matki Bożej, która podczas Mszy św. będzie stała na papieskim ołtarzu. Jak wyjaśnił ks. Jiri Mikulasek, wikariusz generalny diecezji Brno, Madonna z Turany jest najstarszą figurą Maryi na Morawach. Legenda mówi, że do Księstwa Wielkomorawskiego przynieśli ją święci Cyryl i Metody.
Po przejściu procesji z figurą rozpocznie się adoracja przygotowana przez Wspólnotę Emmanuel, a następnie odbędzie się wideoprezentacja Kościoła katolickiego w Czechach i przygotowanie do Liturgii. Benedykt XVI przybędzie na teren lotniska o godz. 9.20.
Oprawa muzyczna Liturgii w Brnie będzie wyjątkowo bogata. W jej realizacji weźmie udział 120 śpiewaków z chóru katedralnego w Brnie, orkiestra dęta oraz Schola Gregoriańska św. Michała. W programie przygotowano dzieła kompozytorów związanych z Brnem, m.in. Leos˘a Janác˘ka, który przez wiele lat kierował szkołą organistów w Brnie. W chwili, gdy Benedykt XVI wjedzie papamobilem na teren brneńskiego lotniska, powitają go słynne fanfary z pierwszej części „Sinfonietty” Leos˘a Janác˘ka dedykowanej miastu Brno. Natomiast na krótko przed zakończeniem Mszy św. zabrzmi używana jako sygnał Radia Watykańskiego i dzięki temu znana na całym świecie „Christus vincit”. Jej kompozytorem jest Jan Kunc, urodzony w 1883 r. w Dubravicach, a zmarły w 1976 r. w Brnie.
Po Eucharystii wierni będą mogli przejechać specjalnym pociągiem bezpośrednio do miasta Stara Boleslav. Tam o godz. 19.30 rozpocznie się program przygotowujący do Eucharystii, którą Ojciec Święty odprawi następnego dnia.
Benedykt XVI do Czech przybędzie w sobotę, 26 września, przed południem. Po przylocie do Pragi uda się najpierw do kościoła Matki Bożej Zwycięskiej, gdzie będzie się modlił przed figurką Dzieciątka Jezus z Pragi. Po południu złoży kurtuazyjną wizytę prezydentowi Republiki Czeskiej w pałacu prezydenckim, a o godz. 17.00 spotka się z władzami politycznymi i cywilnymi oraz członkami korpusu dyplomatycznego. Ponadto w Pradze Papież będzie przewodniczył Nieszporom w katedrze św. Wita, wygłosi przemówienie na spotkaniu ekumenicznym oraz spotka się z przedstawicielami świata nauki. W sumie Ojciec Święty wygłosi dziesięć przemówień.


MMP, KAI
drukuj