Biskupi diecezjalni na Jasnej Górze

Kwestie związane z przekształceniem Funduszu Kościelnego będą jednym z głównych tematów dzisiejszych obrad Konferencji biskupów diecezjalnych na Jasnej Górze.

Księża biskupi będą rozmawiać głównie na tematy „finansowo-organizacyjne związane z bieżącymi zagadnieniami, m.in. z przekształceniem Funduszu Kościelnego, a te sprawy leżą w kompetencji tylko biskupów diecezjalnych” – wyjaśnił rzecznik Episkopatu.

Chodzi o dobrowolny odpis podatkowy na Kościoły i związki wyznaniowe w wysokości 0,5 proc. – jak zakłada roboczy kompromis, który 21 lutego zawarły zespoły konkordatowe: kościelny i rządowy. Odpis ma zastąpić Fundusz Kościelny. Początkowo rząd proponował, by odpis wynosił 0,3 proc., nie zgodził się na to Episkopat. Księża biskupi podczas marcowego zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski zaakceptowali decyzję w sprawie wysokości 0,5 proc. odpisu podatkowego na Kościół.

Nowe rozwiązanie miałoby obowiązywać od początku 2014 r., czyli odpis mógłby być zastosowany w rozliczeniu podatkowym za rok 2013. Rozwiązanie to ma funkcjonować podobnie jak 1 proc. dobrowolnego odpisu podatkowego na rzecz organizacji pożytku publicznego. Zmiany mają zostać określone w obustronnej umowie pomiędzy rządem a Episkopatem. Następnie do Sejmu zostanie skierowany projekt ustawy, na mocy której Fundusz Kościelny zostanie zniesiony. Obecnie z Funduszu Kościelnego pokrywane są ubezpieczenia duchownych, którzy nie mają umów o pracę, m.in. misjonarzy i zakonników zakonów kontemplacyjnych. Jak powiedział ks. Kloch, Kościół w Polsce już niedługo, 23 maja, po raz pierwszy będzie obchodził święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana, które zostało ustanowione na prośbę polskich biskupów. „Sądzę, że do tej kwestii odniosą się księża biskupi” – dodał rzecznik Episkopatu.

3 maja biskupi wezmą udział w uroczystościach Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Mszy św. będzie przewodniczył i homilię wygłosi przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski ks. abp Józef Michalik.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl