Biskup Drohiczyński rozpoczął spotkania z sołtysami

O potrzebę ożywienia ducha wspólnoty, którą łączy Chrystus apelował biskup drohiczyński Antoni Dydycz, podczas pierwszego spotkania z sołtysami z diecezji drohiczyńskiej, przybyłymi 14 stycznia do Brańska.

W spotkaniu tym uczestniczyli sołtysi z dekanatów: bielskiego, brańskiego i hajnowskiego. Obecni byli też dziekani i księża z tych dekanatów oraz przedstawiciele władz samorządowych.

Część osób, z przybyłych na to doroczne spotkanie jest, podobnie jak wielu mieszkańców tego terenu, wyznania prawosławnego. Rozpoczęła je Eucharystia w miejscowym kościele, celebrowana przez Księdza Biskupa.

W homilii, przypomniał on, że tegoroczna rocznica 150 lecia powstania styczniowego pokazuje, także jak bardzo rolnicy wpisali się w dzieje narodu, gdy trzeba było go bronić oraz dbać o rozwój polskiej wsi.

Powiedział on, że sołtysi są władzą, będącą najbliżej ziemi i ludzi na roli i powinni robić wszystko aby, ich jednoczyć w duchu miłości Chrystusa.To ma być ich wkład w budowanie wspólnoty – podkreślił Ksiądz Biskup.

Na zakończenie Eucharystii wręczył on papieskie medale „ Banemerenti”. Przyznane przez Ojca Świętego Benedykta XVI, na jego prośbę : Sergiuszowi Martyniukowi, prezesowi firmy „Pronar” z Narwi, największego zakładu w regionie, produkującego maszyny rolnicze oraz Alicji i Ryszardowi  Anusiewiczom z Brańka – wieloletniej doradczyni rodzinnej i zaangażowanemu  członkowi Akcji Katolickiej.

Nawiązując do tych odznaczeń Ksiądz Biskup podkreślił wielką rolę przedsiębiorców, którzy tworząc na tym terenie miejsca pracy, dają nadzieję, gdyż brak na rodzinnej ziemi pracy, upokarza człowieka.

Podkreślił tez wielką rolę poradni rodzinnych w kształtowaniu i obronie wartości prawdziwej rodziny, która potrzebuje stale odradzania oraz rolę Akcji Katolickiej, jako środowiska kształtującego ludzi do wykonywanie publicznych zadań w duchu wartości chrześcijańskich i wolnych od korupcji i nadużyć.

Przybyli w liczbie ponad 120 osób sołtysi i inni goście obejrzeli jasełka, przygotowane przez uczniów i nauczycieli z Oleksina w parafii Brańsk oraz złożyli Księdzu Biskupowi i sobie wzajemnie życzenia.

Ta część spotkanie odbyła się Gminnym Ośrodku Upowszechniania Kultury w Kalnicy, gdzie wszyscy, przy śpiewie kolęd zasiedli do wspólnego stołu, przygotowanego przez wójta Gminy Brańsk Krzysztofa Jaworowskiego  i szkołę w Domanowie.

Wśród przybyłych sołtysów odbyło się też losowanie, prowadzone przez dziekana hajnowskiego ks. prał. Zbigniewa Niemyjskiego trzech rozsiewaczy do nawozów, ofiarowanych Księdzu Biskupowi przez odznaczonego papieskim medalem prezesa Firmy „ Pronar”.

Szczęśliwcami okazali się sołtysi: z Niewina Starego w dekanacie bielskim, Mierzynówki w dekanacie brańskim oraz z Ogrodnik w dekanacie hajnowskim.

Spotkania noworoczne ks. bpa Antoniego Dydycza z sołtysami odbywają się od 2001 roku, a w tym roku kolejne z nich  mają miejsce: we wtorek 15 stycznia w Drohiczynie i w środę 16 stycznia w Budziskach.

RIRM/ ks. Artur Płachno

* * *

Fotoreportaż 

drukuj

Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl