Jan Pospieszalski. Fot. PAP/J. Sender

Białoruś: warsztaty muzyczne zorganizowane przez Jana Pospieszalskiego u franciszkanów w Iwieńcu

Po raz 17. w Iwieńcu w obwodzie mińskim, w parafii prowadzonej przez o.o. franciszkanów, odbyły się warsztaty muzyczne zorganizowane przez Jana Pospieszalskiego. W sobotę wieczorem miał tam miejsce kilkugodzinny koncert, będący podsumowaniem spotkania.

Jan Pospieszalski, muzyk i dziennikarz, mówił w sobotę, że organizowane u franciszkanów spotkanie to nie tylko muzyka, śpiew i instrumenty, ale przede wszystkim modlitwa i poszukiwanie kontaktu z Bogiem oraz drugim człowiekiem.

Otwierając koncert, Pospieszalski powiedział, że w ciągu kilkunastu lat impreza bardzo się rozwinęła, a zarówno on, jak i towarzyszący mu muzycy – w tym członkowie jego rodziny, związali z Białorusią kawałek swojego życia.

W tegorocznym spotkaniu wzięło udział ponad 200 osób, które przyjechały praktycznie z całej Białorusi. Muzycy z Polski tradycyjnie przywieźli ze sobą mnóstwo instrumentów, włącznie z fortepianem i sekcją perkusyjną.

Warsztaty odbywają się w parafii franciszkańskiej w Iwieńcu przy kościele św. Michała Archanioła, wybudowanym w XVIII w. Na terenie wokół kościoła, który w czasach komunistycznych był wykorzystywany na cele fabryczne, znajdują się duży plac zabaw, hala sportowo-widowiskowa, małe zoo, pole namiotowe i kawiarnia.

„Staramy się, by Kościół przyciągał ludzi na wiele możliwych sposobów. Chcemy tworzyć przestrzeń, w której mogą przebywać oni z rodzinami, z przyjaciółmi” – powiedział PAP proboszcz, franciszkanin o. Lech Bachanek.

Oprócz zakończonych właśnie warsztatów muzycznych w Iwieńcu od piątku do niedzieli odbywają się tam także Dni Młodzieży „Młodzi dla Młodych”.

PAP/RIRM

drukuj