pixabay.com

Adwent – początek radosnego czasu oczekiwania

Dzisiaj rozpoczyna się Adwent, czyli radosny czas oczekiwania na przyjście Chrystusa. Obejmuje on cztery niedziele przed Bożym Narodzeniem. Stanowi jednocześnie początek nowego roku liturgicznego.

Okres Adwentu dzieli się na dwie części. Do 16 grudnia Kościół podkreśla oczekiwanie na ponowne przyjście Chrystusa na koniec czasów. Ostatni tydzień stanowi natomiast bezpośrednie przygotowanie do Bożego Narodzenia.

Ks. Krzysztof Nowak, proboszcz parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Gdańsku, zwraca uwagę, że wiele osób nie wie jak przeżywać Adwent.

Jeśli chcemy mocno przeżyć Adwent, to trzeba sięgnąć do wymowy rzymskiej, do roli cesarza, do roli wojska – heroldów, którzy go ogłaszają. To nie było tak, że jak cesarz przyjeżdżał, to na jego powitanie wychodziła mała grupa osób, wychodziło całe miasto. To było wielkie przeżycie ogólnospołeczne. Jeżeli do tych korzeni nie wrócimy, to samo oczekiwanie dzisiaj nie pomoże nam w przeżyciu Świąt Bożego Narodzenia – wskazuje ks. Krzysztof Nowak.

Najbardziej charakterystycznym zwyczajem w trakcie Adwentu są tzw. Roraty, czyli Msze św. ku czci Najświętszej Maryi Panny. Są sprawowane zazwyczaj wcześnie rano. Podczas Adwentu na ołtarzach zapalane są cztery świece oznaczające cztery niedziele poprzedzające Boże Narodzenie.

RIRM

drukuj