fot. Autorstwa Lothar Wolleh - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=19747442

60. rocznica otwarcia Soboru Watykańskiego II. Ks. prof. J. Machniak: Reforma dotyczyła m.in. wszystkich problemów związanych z pojmowaniem Kościoła

Mija 60 lat od otwarcia Soboru Watykańskiego II. Z tej okazji Ojciec Święty Franciszek będzie sprawował we wtorek Mszę św. w bazylice św. Piotra w Watykanie.

Sobór Watykański II został zwołany z inicjatywy św. Jana XXIII. Zapoczątkował odnowę Kościoła katolickiego. W soborze uczestniczyli m.in. ks. kard. Stefan Wyszyński, ks. abp Karol Wojtyła oraz ks. abp Antoni Baraniak.

Ojcowie soborowi zajęli się reformą m.in. liturgii świętej. Postanowili o zastąpieniu łaciny językami narodowymi. Ponadto zdecydowali o prowadzeniu dialogu Kościoła z innymi religiami.

– Chodziło o to, aby Kościół nadążył za przemianami społecznymi. Papież Jan XXIII wyczuwał wszystkie problemy związane z rewolucją kulturalną i zmiany, które dokonywały się w mentalności ludzi. (…) Sobór zajął się przede wszystkim sprawami liturgii sprawowanej przez całe lata w języku łacińskim. Stała się czymś niezrozumiałym dla ludzi, którzy już nie znali tego języka. (…) Reforma dotyczyła również wszystkich problemów związanych z pojmowaniem Kościoła i jego interpretowaniem. Kościół to nie tylko biskupi, duchowieństwo, ale przede wszystkim lud wierny – podkreślił ks. prof. Jan Machniak z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Kapłan zwrócił również uwagę na rolę Papieża Polaka we wdrażaniu postanowień soborowych.

– Wydaje się, że cały pontyfikat św. Jana Pawła II był systematycznym wprowadzaniem nowych zasad Soboru Watykańskiego II. Chociaż papież Jan Paweł II, Karol Wojtyła, biskup krakowski uczestniczył we wszystkich sesjach Soboru Watykańskiego II, to on najpierw jako Polak, a później Papież aplikował reformy soborowe. Wydał bardzo wiele dokumentów, które miały pomóc w tym, aby Kościół rzeczywiście pełnił swoją misję, aby prowadził lud wierny do zbawienia i aby środki, którymi dysponuje Kościół, czyli sakramenty, były realnymi środkami do osiągnięcia zbawienia – powiedział ks. prof. Jan Machniak.

Sobór Watykański II został zamknięty 8 grudnia 1965 roku, za pontyfikatu św. Pawła VI, następcy św. Jana XXIII.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl