fot. Joanna Adamik | Archidiecezja Krakowska

50-lecie koronacji obrazu Matki Bożej Myślenickiej 

W sobotę odbyły się uroczystości 50-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Myślenickiej. Obchodom przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce ks.  abp Salvatore Pannacchio, a homilię wygłosił ks. abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski. 

Koronacji obrazu Matki Bożej Myślenickiej dokonano w czasach komunistycznej walki z Kościołem. Ówczesne władze walczyły z wiarą w Boga, przywiązaniem do Kościoła. Trwała walka z człowiekiem, małżeństwem i rodziną. Przejawem tego był powszechny dostęp do tzw. aborcji czy łatwo osiągalne rozwody. Ten czas zmagań się nie skończył – podkreślał ks. abp Marek Jędrszewski.

– Pojawiają się ideologie, które w imię wolności chcą zawładnąć naszymi sercami i umysłami. Ideologie ateistyczne odrzucające prawdę o Bogu, który stworzył człowieka jako kobietę i mężczyznę i który stworzył ich na swój obraz – wskazał metropolita krakowski.

Ks. abp Marek Jędraszewski przestrzegał przed groźnymi konsekwencjami odrzucenia Boga. [czytaj więcej] 

– Walczy się dzisiaj z człowiekiem wmawiając mu, że jest wolny. Walczy się z jego osobową godnością, ukazując go jako istotę, która żyje tylko i wyłącznie seksem i to w najprzeróżniejszych, odbiegających od ludzkiej natury konfiguracjach. Walczy się także z małżeństwem i rodziną. Zwłaszcza z małżeństwem, które traktowane jest jako przejaw walki i ucisku kobiety przez mężczyznę. Nowa forma walki klas – akcentował.

Walczy się także z polskim narodem i jego kulturą. A ta kultura, jak przypomniał metropolita krakowski, ocaliła nas jako naród i dała powód do poczucia suwerenności. Dlatego na nas spoczywa dziś duża odpowiedzialność.

– Odpowiedzialność za to, co my teraz uczynimy: z sobą, z narodem, z państwem, z przyszłością państwa i Kościoła w Polsce – podkreślił ks. abp Marek Jędraszewski.

Podczas uroczystości dokonano aktu zawierzenia dalszych losów miasta i gminy Myślenice opiece Najświętszej Maryi Panny – Pani Myślenickiej. Specjalną uchwałę w tej sprawie przyjęli 19 sierpnia radni Myślenic.

TV Trwam News/RIRM

drukuj