Hiszpania: dorośli odeszli od wiary, młodzi powracają

Hiszpania, do której udaje się papież Leon XIV to kraj postsekularnego paradoksu. Jak wynika z przeprowadzonych w 2025 r. badań, 36 proc. dorosłych Hiszpanów porzuciło wiarę chrześcijańską. Zarazem jednak widać wyraźne odrodzenie wiary wśród młodych. W nowych pokoleniach mniej jest uprzedzeń względem Kościoła. Wiara budzi ciekawość.

Formacja dzieci zaczyna się w domu. Ks. bp A. Długosz: Ważną sprawą jest to, abyśmy pielgrzymowali do Sanktuariów Maryjnych. Takim Sanktuarium jest Jasna Góra w Częstochowie

Rodzice są pierwszymi świadkami wiary, a dzieci uczą się jej przede wszystkim przez obserwację codziennego życia swoich najbliższych – podkreślał ks. bp Antoni Długosz w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja. Wieloletni przyjaciel Dzieci z Podwórkowych Kół Różańcowych zwrócił uwagę na ogromną rolę rodziny w wychowaniu w wierze najmłodszych oraz zaprosił dzieci i ich opiekunów na XXVII Pielgrzymkę Podwórkowych Kół Różańcowych Dzieci na Jasną Górę, która odbędzie się 21 czerwca.

Ks. abp A. Galbas: Wiara nie jest sprawą prywatną, nie wstydzimy się Chrystusa

Wciąż się czasem słyszy absurdalny slogan, że wiara jest sprawą prywatną. To nonsens  – powiedział ks. abp Adrian Galbas w homilii wygłoszonej na zakończenie Centralnej Procesji Bożego Ciała ulicami Warszawy. Metropolita warszawski sprzeciwiał się redefinicji małżeństwa i ograniczaniu wpływu wierzących rodziców na wychowanie dzieci w szkołach, a także wyraził obawę przed możliwą schizmą Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X.

Koncert „Jednego Serca, Jednego Ducha”. J. Budziaszek: To nasza odpowiedź na to, że Bóg jest z nami 

Zapraszamy każdego, kto chciałby posłuchać dobrej muzyki i sam chciałby zaśpiewać. Jest to nasza odpowiedź na to, że On jest z nami  – mówił Jan Budziaszek, perkusista zespołu Skaldowie, pomysłodawca koncertów „Jednego Serca, Jednego Ducha” w Rzeszowie, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Ks. dr J. Chyła: Chrystus jest z nami na wiele sposobów, ale niewątpliwie dar Eucharystii to Jego najbardziej intensywna obecność

To wielka radość dla Kościoła, że nie zostaliśmy sami, że Chrystus wstąpił do nieba, a jednocześnie obiecał – i tę obietnicę spełnił, że wciąż będzie z nami. Jest z nami na wiele sposobów, ale niewątpliwie dar Eucharystii to najbardziej intensywna obecność Chrystusa, bo to nie jest coś, to jest Ktoś – to jest prawdziwy Bóg, prawdziwy człowiek pod postacią chleba i wina. Możemy Go adorować, możemy Go przede wszystkim przyjmować i Chrystusem Eucharystycznym żyć w naszych świątyniach – mówił w „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja ks. dr Janusz Chyła, dogmatyk, proboszcz parafii Matki Bożej Królowej Polski w Chojnicach.