25-lecie sakry biskupiej ks. bpa Lepy

5 stycznia w bazylice archikatedralnej w Łodzi została odprawiona msza święta z okazji 25-lecia sakry biskupiej ks. bpa Adama Lepy. Uroczystej liturgii przewodniczył jubilat. Towarzyszyło mu dziesięciu arcybiskupów i biskupów, kilkudziesięciu kapłanów, siostry zakonne i rzesze wiernych, w tym m.in. władze miasta.

Na początku liturgii ks. abp Marek Jędraszewski przeczytał list gratulacyjny, jaki przesłał biskupowi Lepie papież Benedykt XVI.

– „Z głębi serca składamy życzenia z okazji srebrnego jubileuszu biskupstwa i wyrażamy podziękowania za wszystkie duszpasterskie działania wypełniane owocnie, roztropnie i wiernie dla duchowego dobra kapłanów i wiernych świeckich” – napisał Ojciec Święty.

Metropolita łódzki podkreślił, że jest bardzo wdzięczny biskupowi Adamowi „za mądrość i życzliwość, którymi od 4 miesięcy wspomagasz mnie w moim duszpasterzowaniu w Kościele łódzkim”.

Homilię wygłosił ks. bp diecezji łódzkiej, ks. abp Władysław Ziółek w której przypomniał drogę powołania biskupiego jubilata. Podkreślał, że rozpoczęło się ono w momencie najważniejszego w dotychczasowej historii diecezji łódzkiej wydarzenia, czyli wizyty Jana Pawła II w Łodzi. Życzył też księdzu biskupowi Adamowi, aby ten „nieustannie, z tą samą stałością, w miłości i cierpliwości, zabiegał o wiarę, która jest towarzyszką życia, pozwalającą dostrzegać na nowo nieustannie cuda, jakich Bóg dla nas dokonuje. Żyjąc wiarą nastawioną na uchwycenie znaków czasu w chwili obecnej, bądź w dalszym ciągu dla wiernych Kościoła łódzkiego żywym znakiem obecności Chrystusa Zmartwychwstałego”.

Ks. bp Adam Lepa, dziękując za obecność i wspólną modlitwę podkreślił rolę darów, jakie każdy człowiek otrzymał, „największych i tych bardzo małych, wręcz niedostrzegalnych”, a biskupstwo, powołując się na słowa Jana Pawła II, określił jako „dar i tajemnicę”. Ks. bp Lepa zwrócił uwagę, że daty związane z jego sakrą biskupią, wskazują na patronów: św. Ambrożego, św. Bazylego Wielkiego i św. Grzegorza z Nazjanzu. „Wszyscy trzej są biskupami i doktorami Kościoła” – podkreślił biskup.

Na ręce księdza biskupa Adama przyszło wiele listów gratulacyjnych. Na zakończenie liturgii dwa z nich – od prymasa Polski, ks. abpa Józefa Kowalczyka i przewodniczącego KEP ks. abpa Józefa Michalika, odczytał wicekanclerz łódzkiej kurii, ks. Jarosław Pater.

Prymas Kowalczyk podkreślił szczególnie wagę misji, „pełnionej w czasie, kiedy Kościół musiał się borykać z wielorakimi trudnościami w realizowaniu swojej misji zbawczej”. Z kolei ks. abp Michalik zauważył w liście, że ks. bp Lepa jest „wybitnym znawcą tematyki komunikacji społecznej i zachęca nas do zaufania ludziom pracującym w mediach, aby prawo do prawdy i dobra mogło być uszanowane. Ale rozeznając niebezpieczeństwa manipulacji, odważnie nas przed nimi przestrzega”.

Jubilat przyjmował życzenia w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego. Poza powinszowaniami indywidualnymi było także kilka oficjalnych, składanych przez osoby bliskie biskupowi Lepie, m.in. od nuncjusza apostolskiego w Rumunii, ks. abpa Janusza Bolonek, redaktora naczelnego tygodnika „Niedziela”, ks. Ireneusza Skubisia, a także o. Leona Dyczewskiego, profesora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

***

Bp Adam Lepa urodził się 17 marca 1939 r. w Łodzi. Wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego, w którym w 1961 roku ukończył studia teologiczne, a rok później przyjął święcenia kapłańskie. Studia z katechetyki skończył w 1965 roku na Wydziale Teologicznym Akademii Katolickiej w Warszawie, a specjalistyczne studia z pedagogiki i doktorat – na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim (1974 r). Od 1975 r. wykłada w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi pedagogikę mass mediów, od 1978 r. – psychologię. Jest wykładowcą psychologii w Łódzkim Ośrodku Akademii Teologii Katolickiej i w Instytucie Teologicznym w Łodzi. Od 1994 r. wykłada pedagogikę mass mediów w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. W 1986 r. został mianowany kapelanem Jego Świątobliwości, a w 1987 r. – kanonikiem gremialnym Kapituły Katedralnej Łódzkiej.

4 grudnia 1987 r. został mianowany biskupem pomocniczym diecezji łódzkiej (tytularnym Regiany w Afryce), sakrę biskupią przyjął 2 stycznia 1988 r. W latach 1988-1993 był rektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi.
W latach 1989-94 był przewodniczącym Komisji Episkopatu Polski ds. Środków Społecznego Przekazu. Jest członkiem Komisji Episkopatu ds. Środków Społecznego Przekazu i wiceprzewodniczącym Rady Programowej Katolickiej Agencji Informacyjnej. W 1989 r. został powołany do Europejskiego Komitetu Biskupów ds. Mediów Masowych (CEEM). Był członkiem Komisji Głównej II Polskiego Synodu Plenarnego (1991). Przewodniczy Wydziałowi Duszpasterstwa Kurii Archidiecezji Łódzkiej.

13 marca 2012 r. został wybrany do Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski.
Swoje święto patronalne obchodzi 24 grudnia.

RIRM/Archidiecezja Łódzka 

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl