25-lecie posługi kapłańskiej ks. prał. Sławomira Odera

W niedzielę Dobrego Pasterza (w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Toruniu – Kaszczorku) ks. prałat Sławomir Oder świętował 25–lecie święceń kapłańskich. Jubilat na co dzień pracuje w Sądowym Trybunale Zwyczajnym w Wikariacie diecezji rzymskiej.

Ks. prał. Sławomir Oder był również postulatorem procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Papieża Jana Pawła II.

Mszy św. o godz. 12:30 przewodniczył Jubilat w asyście kilkunastu księży. Swoją obecnością uroczystość zaszczycił ks. bp Andrzej Suski, ordynariusz toruński, który wygłosił homilię.

Biskup toruński wskazał, że Kościół od samego początku ukazywał Jezusa jako Dobrego Pasterza.

 – Wśród najstarszych przedstawień Chrystusa w malarstwie, rzeźbie i mozaikach najliczniejsze są wizerunki Dobrego Pasterza. W rzymskich katakumbach odkryto blisko 150 takich malowideł. Motyw Dobrego Pasterza pojawia się także na sarkofagach, lampach, pierścieniach i medalionach, ale szczególnie zachwyca nas rzeźba wydobyta z katakumb św. Kaliksta, która przedstawia Jezusa niosącego na ramionach owieczkę – powiedział ks. bp Andrzej Suski.

Pasterz toruński podkreślił, że każdy kapłan ma naśladować Chrystusa, który oddaje życie za swoje owce. Wskazał jednocześnie na szczególny charakter posługi polskich kapłanów.

– Kapłani polscy mają swoją własną historię, którą w ścisłej łączności z dziejami ojczyzny zapisały całe pokolenia sług Chrystusa i szafarzy Bożych Tajemnic jakich wydała nasza ziemia. Czuliśmy zawsze głęboką więź z Ludem Bożym, z tym spośród, którego wzięci i dla którego byliśmy postanowieni. Myślę, że właśnie w tym sensie kapłani są bardzo mało klerykalni, nie czują się klanem. (…) Świadectwo wiary żywej czerpanej z Wieczernika, Ogrójca i Kalwarii, wiary wyssanej z piersi naszych matek, wiary ugruntowanej wśród ciężkich doświadczeń naszych rodaków jest naszą duchową legitymacją, podstawą naszej kapłańskiej tożsamości – powiedział ks. bp Andrzej Suski.

Pod koniec homilii ks. biskup skierował słowo do Jubilata, dziękując mu za to, że jest „polskim kapłanem” nie tylko poprzez pochodzenie, lecz z własnego wyboru.

– Wiem od kardynała Ruiniego, który kierował diecezją rzymską w imieniu Ojca Świętego, że zachęcał Cię do zmiany przynależności diecezjalnej. Chciał byś został kapłanem diecezji rzymskiej, ale Twoje postanowienie było niezmienne – chcę być kapłanem diecezji toruńskiej. Mówił mi o tym kardynał z wielkim uznaniem, bo szanował Twoją tożsamość – powiedziałks. bp Andrzej Suski.

Ksiądz biskup podziękował ks. prałatowi Sławomirowi Oderowi także za trud bycia postulatorem w procesie beatyfikacyjnym bł. ks. Wincentego Frelichowskiego oraz w procesie beatyfikacyjnym i kanonizacyjnym  św. Jana Pawła II.

Na zakończenie uroczystej Mszy św. słowa podziękowania wyrazili również marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki oraz Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski.

Oprawę muzyczną przygotowała Schola Cantorum Thorunensis pod dyrekcją ks. Dk. Pawła Głowińskiego.


BIOGRAFIA

Ks. prałat Sławomir Oder urodził się 7 sierpnia 1960 w Chełmży w diecezji toruńskiej. Zdobył stopień doktora obojga praw. 14 maja 1989 roku otrzymał święcenia kapłańskie z rąk biskupa Mariana Przykuckiego, ówczesnego ordynariusza diecezji chełmińskiej. Od blisko 24 lat pracuje w Watykanie. W 2000 roku został powołany na stanowisko prezesa Trybunału Apelacyjnego diecezji rzymskiej a następnie 1 czerwca 2013 mianowany przez papieża Franciszka, Wikariuszem Sądowym Trybunału Zwyczajnego w Wikariacie diecezji rzymskiej. Jest także honorowym prałatem domu papieskiego. Funkcję tę nadał mu Jan Paweł II. 13 maja 2005 roku otrzymał misję postulatora procesu beatyfikacyjnego a następnie kanonizacyjnego Jana Pawła II.

GALERIA
fot. Tomasz Strąg

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl