Autorstwa Autor nie został podany w rozpoznawalny automatycznie sposób. Założono, że to Julo (w oparciu o szablon praw autorskich). - Źródło nie zostało podane w rozpoznawalny automatycznie sposób. Założono, że to praca własna (w oparciu o szablon praw autorskich)., Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=452384

150. rocznica urodzin ks. dr. Bolesława Domańskiego

Mija 150. rocznica urodzin ks. dr. Bolesława Domańskiego, prezesa Związku Polaków w Niemczech, Patrona Polaków i polskiej spółdzielczości w Niemczech. Uroczystości jubileuszowe odbyły się w parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Złotowie.  

„Sięgając do przeszłości, możemy budować przyszłość” – mówił podczas wczorajszych uroczystości upamiętniających postać ks. dr. Bolesława Domańskiego ordynariusz diecezji bydgoskiej, ks. bp Krzysztof Włodarczyk.

– Przyszłość na dobrych fundamentach, na pewnym gruncie, który został wypracowany przez naszych przodków, w tym przez wspaniałą postać, jaką jest ks. dr Bolesław Domański. Wielki kapłan, obrońca polskości, wybitny działacz społeczny i polityk, długoletni przywódca Związku Polaków w Niemczech, określany wielkopolskim zwyczajem patronem tego związku. Nazywany jest także twórcą katechizmu przedwojennej społeczności ludu polskiego w Niemczech – powiedział ks. bp Krzysztof Włodarczyk.

Ks. dr Bolesław Domański to postać bardzo mocno związana ze Złotowem i pobliskim Zakrzewem.

– Zapisał się na kartach naszej historii, historii naszego regionu, miasta Złotowa, które było stolicą 5. dzielnicy Związku Polaków w Niemczech. Patron przybył na nasz teren, kiedy był 30-letnim kapłanem. Był administratorem parafii Wniebowzięcia NMP w Złotowie, natomiast od razu postawił sobie wysoki cel – przebudować kaplicę Rocha na kościół murowany. Kiedy władze zauważyły, że jest bardzo dobrym organizatorem, stwierdziły, że trzeba go przenieść na parafię wiejską, gdzie przez 36 lat był proboszczem w Zakrzewie – wskazała Kamila Krzanik-Dworanowska, dyrektor Muzeum Ziemi Złotowskiej.

Dziś idee ks. dr. Bolesława Domańskiego, tradycje okresu międzywojennego, pielęgnuje Rodzina Rodła.

– My dalej jesteśmy sukcesorami, spadkobiercami, tymi, którzy rzeczywiście utożsamiają się z tym dziedzictwem. Dla nas ważny jest znak Rodła, symbol Polaków żyjących wówczas w Niemczech, ważne są prawdy Polaków spod znaku Rodła. O tych prawdach moglibyśmy mówić dużo, ale gdy powiemy, że to jest credo narodowe, mały dekalog polskości, katechizm Polskości, to, w czym się zawierała codzienna praca Polaków w Niemczech, to wtedy wiemy, jaką wielką organizacją, wielką ideową strukturą byli Polacy w Niemczech zrzeszeni w Związku Polaków w Niemczech – mówił prezes wrocławskiego stowarzyszenia, pomysłodawca i organizator ogólnopolskiego upamiętnienia osoby ks. dr. Bolesława Domańskiego, Tadeusz Szczyrbak.

W tym roku przypada 100. rocznica Związku Polaków w Niemczech.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl