14 kwietnia obchodzimy Święto Chrztu Polski

14 kwietnia jest od 2019 r. Świętem Chrztu Polski. W tym roku zbiega się ono z obchodami Wielkiego Czwartku.

Wydarzenie nawiązuje do chrztu św. jaki przyjął książę Mieszko I. Historycy szacują, że miało to miejsce 14 kwietnia 966 roku w Gnieźnie. Od tego momentu datowany jest początek państwa polskiego.

– 14 kwietnia to dzień, w którym w 966 r. była Wielka Sobota. Jak mówią historycy, tego typu obrzędu – chrztu świętego – udzielano albo w Wielką Sobotę, albo w Zesłanie Ducha Świętego – wskazał Jan Klawiter, prezes Fundacji „SŁOWO”, autor ustawy o ustanowieniu Święta Chrztu Polski.

Rozmówca Radia Maryja zaznaczył przy tym, że jest to jedynie data prawdopodobna, tak samo jak sam rok 966. Jednak nie ma to znaczenia, gdyż od samej daty o wiele ważniejsze jest to, co się wówczas stało.

– To jest najważniejsza data w historii Polski (…) Są to narodziny państwa polskiego i trzeba, by ta data miała wyraźne miejsce w kalendarzu i w świadomości wszystkich Polaków – podkreślił prezes Fundacji „SŁOWO”.

Dodał, że święto ma na celu pokazanie, że to właśnie wartości chrześcijańskie umożliwiły rozwój cywilizacji w Polsce i całej Europie.

Fundacja „SŁOWO” wraz z Akcją Katolicką z okazji Święta Chrztu Polski organizują akcję „Wywieś flagę”.

– Celem tej akcji jest apel do instytucji i wiernych świeckich, by wywieszali na dzień 14 kwietnia flagę, bo to jest święto narodowe i żeby w ten sposób uczcili to święto – oznajmił Jan Klawiter.

radiomaryja.pl/TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl