fot. https://archwwa.pl/

10. rocznica śmierci ks. kard. Józefa Glempa

23 stycznia 2023 r. przypada 10. rocznica śmierci Prymasa Polski, ks. kard. Józefa Glempa. Główne obchody upamiętniające hierarchę odbędą się w Warszawie.

O godz. 17.00 w Domu Arcybiskupów Warszawskich odbędzie się konferencja naukowa pt. „Zrobiłem, co mogłem. Jak prymas Polski zostanie zapamiętany?”. Z kolei o godz. 19.00 w stołecznej archikatedrze sprawowana będzie Msza św. pod przewodnictwem ks. kard. Kazimierza Nycza, metropolity warszawskiego.

Ks. kard. Józef Glemp był osobistym sekretarzem prymasa tysiąclecia, ks. kard. Stefana Wyszyńskiego. Po jego śmierci w maju 1981 r. został arcybiskupem warszawskim i gnieźnieńskim oraz Prymasem Polski. W 1983 r. otrzymał godność kardynała.

Publicysta, red. Grzegorz Górny, wskazuje, że ks. kard. Józef Glemp przeszedł do historii jako Prymas okresu przejściowego.

– Kościół pod przewodnictwem ks. kard. Józefa Glempa przeszedł ten okres stosunkowo łagodnie, bez większych perypetii. Niektórzy zarzucali Prymasowi zbyt wielką ustępliwość wobec komunizmu na początku swojego urzędowania. Można jednak powiedzieć, że wpisywał się on w linię postępowania Prymasa Stefana Wyszyńskiego, który też nie przyjął strajku w Stoczni Gdańskiej z entuzjazmem. Jemu także miano to za złe. Chodzi o to, że dla Prymasa Wyszyńskiego traumatycznym przeżyciem było Powstanie Warszawskie. Cały czas podkreślał on, że nie chciał, aby znów doszło do rozlewu krwi – zauważa red. Grzegorz Górny.

Ks. kard. Józef Glemp urodził się w Inowrocławiu 18 grudnia 1929 roku. Święcenia kapłańskie przyjął w 1956 roku. W 2007 r. przeszedł na emeryturę. Zmarł 23 stycznia 2013 r., w wieku 83 lat.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl