fot. PAP/Darek Delmanowicz

Związkowcy z PGG chcą spotkania z wicepremierem J. Sasinem

Związki działające w ramach Polskiej Grupy Górniczej domagają się spotkania z Jackiem Sasinem, wicepremierem, ministrem aktywów państwowych. Chodzi o rozmowy na temat inwestycji w kopalniach, zwiększenia wydobycia i zatrudnienia nowych pracowników.  

W związku z zaprzestaniem sprowadzania węgla z Rosji, rośnie zapotrzebowanie na wydobycie krajowe. Jednocześnie polskie kopalnie są związane z unijną polityką klimatyczną.

W tej sytuacji związkowcy chcą rozmawiać o problemie cen węgla dla energetyki, które są wielokrotnie niższe od cen rynkowych oraz o płacach. Te można by  podnieść, gdyby podnieść ceny węgla dla energetyki.

Organizacje alarmują, że choć rośnie popyt na węgiel, spada liczba górników. Podkreślają, że konieczne są dodatkowe środki dla pracowników, którzy muszą pracować po kilkanaście godzin dziennie.

Szef górniczej „Solidarności”, Bogusław Hutek, zaznacza, że spotkanie z wicepremierem Jackiem Sasinem jest pilne i konieczne.

Chodzi przede wszystkim o to, co dalej z węglem. My jesteśmy naciskani, żeby zwiększyć produkcję. Zwiększamy ją w soboty i niedziele. Mamy za mało ludzi. Chcemy wydobywać więcej węgla na potrzeby kraju, ale tak jak mówię, my musimy wiedzieć, jak to ma wyglądać, jaka ma być przyszłość węgla. Do tej pory nikt z nami nie spotkał się, nikt nie mówi, czy węgiel rzeczywiście będzie tym paliwem przejściowym – mówi Bogusław Hutek.

Strona społeczna chce rozmawiać także o cenie węgla opałowego. Związkowcy pytają, kto pokryje koszty ustalonej odgórnie ceny tony węgla na poziomie niespełna 1000 zł dla odbiorcy indywidualnego.

Na razie resort aktywów nie odpowiedział na wniosek organizacji związkowych.

         Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl