By Adrian Tync - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=69261981

Związkowcy z ArcelorMittal Poland szykują 24 lipca pikietę pod siedzibą firmy

Związkowcy z ArcelorMittal Poland szykują na 24 lipca pikietę pod siedzibą firmy – dowiedziała się Redakcja Informacyjna Radia Maryja. Ma to związek z zapowiedzią czasowego wyłączenia wielkiego pieca i stalowni w krakowskiej hucie koncernu.

ArcelorMittal ogłosił, że miałoby to nastąpić we wrześniu i potrwać miesiące lub kwartały. W efekcie prawie 1,2 tys. pracowników zostanie przesuniętych do innych prac. Część załogi ma otrzymywać obniżone pensje, tzw. postojowe.

Przewodniczący NSZZ „Solidarność” w krakowskim oddziale huty ArcelorMittal Władysław Kielian mówi, że rozwiązania zaproponowane przez firmę są nie do przyjęcia.

Część ludzi miałaby dojechać do Dąbrowy Górniczej, część ludzi byłaby rozproszona po innych zakładach pracy, uzupełniając miejsca, które są wolne, a część ludzi musiałaby iść na „postojowe”, które jest w ostateczności płacone w granicach 60 proc. pensji. To jest dla ludzi tragedia, ponieważ oni w tym momencie przynosiliby do domu 60 proc. pensji, a dla niektórych jest to takie „na styk”. My sobie nie wyobrażamy, jak można by to przeżyć – zaznacza Władysław Kielian.

Związkowcy z ArcelorMittal Poland wezwali zarząd spółki do wycofania się z decyzji o czasowym wyłączeniu wielkiego pieca i stalowni w krakowskiej hucie koncernu.

ArcelorMittal Poland jest największym producentem stali w Polsce. Zatrudnia ok. 11 tys. osób, a wraz ze spółkami zależnymi ponad 13 tys. Należy do globalnego koncernu ArcelorMittal – największego na świecie producenta stali.

RIRM

drukuj