fot. Paweł Palembas

Żubry już zeszły w doliny Bieszczad

Opady deszczu i niższe temperatury powietrza sprawiły, że w Bieszczadach żubry z wyższych partii gór zeszły w doliny.

Jak zaznaczył Edward Marszałek, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, jesienią zawsze szukają one bardziej przyjaznych miejsc.

„Z wyższych partii Bieszczadów, gdzie przebywają latem, żubry powoli wędrują do zimowych ostoi w dolinach. Tam żerują na skoszonych latem łąkach” – powiedział Edward Marszałek.

Zwrócił uwagę, że „obserwowane są grupy liczące 10-15 osobników, ale w ostatnich dniach zarejestrowano też ponad 40 żubrów na jednej z łąk nad Sanem”.

„Stada będą zimować m.in. w dolinie Sanu i w dolinie Kalniczki. Pojedyncze osobniki pojawiły się także na stokach góry Gruszka nad Leskiem” – zauważył rzecznik.

Jesienne przemieszczanie się bieszczadzkich żubrów „może przywodzić na myśl wędrówki bizonów w Ameryce Północnej”.

Rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie podkreślił, że leśnicy są przygotowani do zimowego dokarmiania żubrów. Zgromadzono wiele ton pasz, m.in. siana, marchwi, buraków i kukurydzy.

„Zwierzęta na razie jeszcze nie korzystają z paśników. Dokarmianie zawsze zaczynamy, gdy śniegi uniemożliwią żubrom zdobywanie naturalnego pokarmu” – wyjaśnił.

Zapasy na zimę przygotowane przez leśników stanowią tylko uzupełnienie pożywienia żubrów. Podobnie jak inne zwierzęta wolą zdobywać pokarm w naturalny sposób.

W Bieszczady żubry sprowadzono na początku lat 60. ubiegłego wieku. Należą do rasy białowiesko-kaukaskiej. Są potomkami żubra z Kaukazu oraz samic bytujących w ogrodach zoologicznych i zwierzyńcach prywatnych.

„Do niedawna żyły w dwóch odległych od siebie, izolowanych populacjach; wschodniej i zachodniej. Jednak od kilku lat pomiędzy nimi obserwowane są kontakty i wymiana osobników” – zauważył Edward Marszałek.

Żubry pochodzące z krzyżówek linii kaukaskiej z białowieską zostały odizolowane i znajdują się wyłącznie w Bieszczadach. W pozostałych ośrodkach w Polsce żyją żubry czystej linii białowieskiej.

Bieszczadzkie żubry pozostają pod stałym monitoringiem prowadzonym przez leśników i naukowców, jak również pod kontrolą weterynaryjną.

Według wiosennych szacunków krośnieńskiej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, w Bieszczadach na wolności żyje ponad 700 żubrów.

Żubr jest ssakiem z rodziny pustorożców. Długość ciała wynosi 2,5-3,5 m, wysokość w kłębie dochodzi do 2 m, waga do 1000 kilogramów.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl