Zmowa cenowa na rynku płyt meblowych

Rekordowa kara za zmowę cenową na rynku płyt meblowych. Producenci wymieniali poufne informacje, m.in. o dacie wprowadzenia podwyżek. To nie umknęło uwadze Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Łączna kara to 135 mln złotych.

Częste kontakty przedstawicieli pięciu spółek musiały budzić podejrzenia.

– Uczestnikami porozumienia były Kronospan Mielec, Kronospan Szczecinek, Pfleiderer Group, Pfleiderer Wieruszów oraz Swiss Krono. Ustaliliśmy, że przedsiębiorcy koordynowali swoje działania dotyczące cen, dat wprowadzenia podwyżek oraz wielkości sprzedaży – mówił Marek Niechciał, prezes UOKiK.

A to nic innego jak zmowa cenowa, która miała realny wpływ na ceny mebli. Ceny ustalano podczas spotkań i rozmów telefonicznych. Najczęściej miały one charakter dwu- lub wielostronny.

– Kluczowym narzędziem, bez którego nie udałoby się nam zainicjować tej sprawy, były sygnały z rynku. Dlatego tak duży nacisk kładziemy obecnie w urzędzie na rozwijanie programu sygnalistów – podkreślał Wojciech Dorabialski, dyrektor Departamentu Ochrony Konkurencji w UOKiK.

Sektor meblowy to ok. 2 proc. polskiego PKB, dlatego porozumienie mogło mieć negatywny wpływ także na krajową gospodarkę.

– Wszczęliśmy postępowanie antymonopolowe w sprawie i wydaliśmy decyzję na pozostałych uczestników porozumienia, w łącznej wysokości ok. 135 mln złotych – akcentował Wojciech Dorabialski.

Jedna ze spółek uniknęła kary.

– Jest to Swiss Krono. Stało się tak ponieważ skorzystała z systemu łagodzenia kar. Program ten przypomina instytucję świadka koronnego w prawie karnym – poinformował prezes UOKiK.

Największą karę otrzymała spółka Kronospan Szczecinek ponad 60 mln złotych. Ostateczną decyzję UOKiK konsultował z Komisją Europejską. Zmowa cenowa mogła mieć bowiem przełożenie także na handel między państwami członkowskimi Unii Europejskiej.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl