fot. pixabay.com

Zmiany w ustawie antylichwiarskiej

Z nowym rokiem w życie weszły zmiany w ustawie antylichwiarskiej. To oznacza, że instytucje pożyczkowe będą pod większym nadzorem. Instytucje pożyczkowe, które nie spełniły ustawowych warunków z początkiem roku zostaną wykreślone z rejestru Komisji Nadzoru Finansowego.

Ma być zmiana, która da większą kontrolę nad instytucjami pożyczkowymi.

– Nadzorem będą objęte instytucje, które zajmują się stricte udzielaniem pożyczek. W związku z tym tylko ten obszar zostanie objęty regulacjami. Na ten moment tego nadzoru w zasadzie nie ma – mówił dr Mariusz Sokołek.

Polacy mają różne skojarzenia, gdy słyszą o instytucjach finansowych, pożyczkowych czy parabankowych.

– Żeby nie było takich sytuacji, jak wcześniej się zdarzały. Przypomnijmy chociażby aferę Amber Gold. Takich sytuacji było wiele. Czas z tą patologią skończyć – zaznaczył specjalista ds. bankowości i finansów, Paweł Dołkowski.

Same zapisy dotyczą stricte instytucji pożyczkowych, z którymi mogą się nam kojarzyć przede wszystkim tzw. chwilówki. Instytucje pożyczkowe musiały zwiększyć pięciokrotnie kapitał zakładowy, a ich struktura musi zostać dostosowana do nowych regulacji.

– Po pierwsze zmienia się wymagana forma organizacji takiej instytucji. Obecnie będzie to musiała być działalność w formie spółki akcyjnej lub spółki z o.o., czyli z ograniczoną odpowiedzialnością. Do tej pory mogła to być właściwie każda forma prowadzenia działalności gospodarczej, czyli nawet spółka cywilna – wskazał ekonomista Adam Zabor.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością musi posiadać osobną radę nadzorczą. Dzięki temu poprawi się nadzór nad taką spółką. Komisja Nadzoru Finansowego nałożyła również obowiązek wysyłania do komisji okresowych raportów, gdzie będzie informacja m.in. o: udzielonych kredytach konsumenckich, w tym ich liczbie; zawartych umowach o kredyt konsumencki; łącznych przychodach uzyskanych z działalności w zakresie udzielania kredytu konsumenckiego; bilansie, ze wskazaniem źródeł finansowania działalności w zakresie udzielania kredytu konsumenckiego. To ważne zmiany dla osób, które będą zaciągać pożyczki.

– Te zmiany powinny przynieść dla pożyczkobiorców większe bezpieczeństwo. Będziemy mieć większą kontrolę na rynku pożyczek, które do tej pory były mniej regulowane niż np. kredyty, które mogą być udzielane wyłącznie przez banki, a pożyczki mogły być udzielane przez wiele różnych instytucji – mówił Adam Zabor.

Instytucje pożyczkowe, które nie spełniły ustawowych warunków, z początkiem roku zostaną wykreślone z rejestru KNF. Przed zaciągnięciem pożyczki warto sprawdzić pożyczkodawcę właśnie za pomocą strony Komisji Nadzoru Finansowego.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl