fot. flickr.com

Zmiany na SOR-ach

Resort zdrowia proponuje obowiązkowy triaż na szpitalnych oddziałach ratunkowych. Potrzebny jest spójny system rozdziału pacjentów – mówił minister Łukasz Szumowski.

Sytuacja w SOR-ach jest bardzo zróżnicowana. W Polsce nie ma dziś obowiązku stosowania triażu. Stąd reakcja resortu zdrowia.

– Potrzebny jest spójny system na SOR-ach rozdziału pacjentów – podkreślał w Polsat News Łukasz Szumowski, minister zdrowia.

Prace nad takim systemem trwają. Minister Łukasz Szumowski tłumaczy, że ciężko chorym pacjentom pomoc powinna być udzielona natychmiast.

– Triaż polega na tym, że dzielimy pacjentów. Jest triażysta, czyli człowiek taki przeszkolony w tym triażu, według którego dzielimy pacjentów na natychmiastową pomoc, czyli czerwoną linię, na pilną pomoc, czyli pomarańczową linię, zieloną i niebieską, gdzie te dwie linie już mogą po prostu dłużej poczekać, bo tak jest na całym świecie lub też być skierowanym do lekarza np. NPL – akcentował szef resortu zdrowia.

Media wciąż donoszą o kolejnych tragicznych wypadkach. 39-latek zmarł w szpitalu w Sosnowcu po wielogodzinnym pobycie na izbie przyjęć. W Dąbrowie Górniczej pacjentka miała nie otrzymać pomocy, choć długo zwijała się z bólu. Ministerstwo Zdrowia nie zamierza czekać. Triaż w największych szpitalnych oddziałach ratunkowych ma być obowiązkowy od 1 października.

TV Trwam News/RIRM

drukuj