fot. pixabay.com

Zmiana czasu z zimowego na letni

Dzisiejszej nocy zmienimy czas z zimowego na letni. Wskazówki zegarów przesuniemy z godziny 02.00 na 03.00. Z tego powodu będziemy dziś spali o godzinę krócej.

W Unii Europejskiej, a także w Polsce, od lat trwa dyskusja na temat zasadności zmiany czasu. Większość z nas opowiada się za jego zniesieniem.

Stanisław Rokita, astronom Planetarium w Toruniu, wskazał, że zmiana czasu nie ma już takiego znaczenia jak jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Wówczas miała się ona przyczynić do oszczędności energii elektrycznej.

Kiedyś, gdy wprowadzano zmiany czasu na letni, to wszystko wiązało się z przemysłem, oszczędnością energii, żeby jak najbardziej wykorzystać światło słoneczne. To jeszcze miało sens w latach 70. i 80. ubiegłego wieku. Obecnie mamy już tak rozwiniętą technikę, że zmiana czasu nic nam nie daje, a wręcz wprowadza kłopoty – mówił Stanisław Rokita.

W Polce pierwszy raz zegarki przestawiono w okresie międzywojennym. Na stałe zmiana czasu została wprowadzona nad Wisłą w 1976 roku i trwa do dziś. Czas zimowy i letni stosuje blisko 70 państw na całym świecie.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl