Zmarł ks. Tadeusz Juchas

W krakowskim szpitalu zmarł ks. prałat Tadeusz Juchas, kapelan Związku Podhalan, kustosz ludźmierskiej Bazyliki Mniejszej i dziekan dekanatu nowotarskiego. Chorował od dłuższego czasu. Rok temu parafia ludźmierska wraz z dekanatem apelowała o krew dla niego.

Ksiądz Tadeusz Juchas pochodził ze Starego Bystrego. Święceń kapłańskich 21 maja 1972 roku udzielił mu w katedrze wawelskiej ks. kard. Karol Wojtyła.

Pracował dla parafii: Podwyższenia Krzyża Świętego w Luborzycy koło Nowej Huty, Świętego Andrzeja w Gilowicach, Świętego Józefa w Krakowie Podgórzu, Świętego Klemensa w Wieliczce. 20 grudnia 1985 r. przeniesiony został do Ludźmierza.

Z ludźmierskim sanktuarium związany był od prawie 30 lat, kiedy został administratorem parafii pełniącym funkcję proboszcza. To dzięki jego staraniom od 13 lat ludźmierska świątynia jest Bazyliką Mniejszą. To wielka strata dla Podhala – mówi Marcin Zubek ze związku Podhalan.

– Jestem bardzo zasmucony tą wiadomością. Widzieliśmy w księdzu ostoję polskości i religijności. Był to można powiedzieć: ksiądz Stolarczyk XXI wieku; odpowiedni ksiądz na te czasy. Ksiądz Juchas był naprawdę wielkim bacą Podhalan na całym świecie, bo doprowadził do tego, że tu na Podhalu kult Matki Boskiej Ludźmierskiej tak wiele znaczył dla ludzi. To także wielka starta dla duchowieństwa, bo był człowiekiem który umiał przekazać przesłanie chrześcijańskie każdemu, czy staremu, czy młodemu. Związek Podhalan będzie godnie żegnał swojego kapelana – mówi Marcin Zubek ze związku Podhalan.

Kilka lat temu został odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Ksiądz Tadeusz Juchas w październiku 2012 roku zorganizował Marsz Gwiaździsty w obronie TV Trwam.

RIRM/ http://podhale24.pl

drukuj